Italya - Paket Turlar - Faydalı Bilgiler
İtalya'ya turu öncesi bazı ön notlar:

Roma'dan yakın şehir ve kasabalara mesafeler:

Roma-Napoli: 220 km. Bu mesafe;

Hızlı tren (Eurostar) ile 1 saat, Şehirlerarası tren (IC) ile yaklaşık 1,5-2 saattir ve hızlı tren ücretinin hemen hemen yarısı kadardır (yaklaşık 12 euro). ''İtalya'daki hızlı trenlerde 3 kişinin özerindeki sayılara özel grup ücreti uygulanır''. Napoli tren istasyonundan ise Pompei'e giden özel bir tren vardır. Capri adasına ise Napoli'den düzenli deniz otobüsü seferleri mevcuttur (gidiş-dönüş yaklaşık 15 euro).

 

Roma-Tivoli: 32 km. Metro (B hattı - Ponte Mammolo Durağından kalkan belediye otobüsleri ile ulaşılabilmektedir (2 euro).

 

Roma-Floransa: 270 km.

Hızlı tren (Eurostar) ile 1,5 saat (yaklaşık 40 euro), Şehirlerarası tren (IC) ile yaklaşık 2-2,5 saattir ve hızlı tren ücretinin hemen hemen yarısı kadardır (10-15 euro). Floransa'daki Santa Maria Novella Tren istasyonu şehir merkezindedir. ''İtalya'daki hızlı trenlerde 3 kişi ve üzerindeki sayılara ındırımlı grup ücreti uygulanır.''

Tren ücretleri ve saatleri için ayrıntılı bilgiyi www.trenitalia.it sitesinden temin edebilirsiniz.

 

Floransa'dan yakın şehir ve kasabalara mesafeler:

Floransa'da, şehir merkezi olarak belirtilen otellerin adresleri detaylı olarak alınmalı ve Il Duomo'ya veya Ponte Vecchio'ya yürüme mesafesi kesinlikle sorulmalıdır. Floransa'nın şehir merkezi çok küçük olduğundan çok uzaklarda kalınan otellerden dolayı akşam üzeri izlenebilecek güzelliğinden mahrum kalmamakta fayda vardır. Bazı turların ekonomik nedenlerle Montecatini kasabasında konaklaması hem avantaj, hem de, floransa'nın gece görülemediği için, bir dezavantajdır. Montecatini Kasabasının güzelliğinin yanı sıra hemen yakınında bulunan Lucca kasabası (10 dakika) ve Pisa (20 dakika) tren ile ulaşılabilecek mesfededir. Ayrıca yaz akşamları funikulerle ulaşılan yukarı montecatini cafe ve restoranları ile meşhur şirin bir meydan da bulunmaktadır.

 

Floransa-Pisa: 100km (meşhur eğik kuleli şehir): otobus veya tren ile 1 saat (8-9 euro).

 

Floransa-Siena: 50km

Floransa'nın Santa Maria Novella istasyonunun bulunduğu meydandaki şehirlerarası otobüs bürosundan temin edilen bilet (8-10 euro) ile Siena'nın merkezine 40 dakika'da varılabilmektedir.

 

Venedik'ten yakın şehir ve kasabalara mesafeler:

Venedik'de ise durum çok daha farklıdır. Hiç bir tur programı, merkezi otel dese bile, asla Venedik şehrinin içerisinde kalmaz. Onun yerine daha ekonomik olduğundan otel için ya Mestre ya da Lido di Jesolo tercih edilir. Bu da, extra tam bir günü serbest zaman olan programlarda müşteriye extra masraf getirir.

 

Mestre'de kalınıyorsa, sorulması gereken en önemli soru; otelin yanından Venedik'e kadar giden belediye otobüsünün olup olmamasıdır. Otobüs durağı yakınsa: Mestre'den gelen otobüsler Venedik şehrinin batısındaki Piazzale Roma'ya varırlar (20 dakika, 1 euro) ve buradan da yürüyerek yaklaşık 1 saat veya tekne ile yaklaşık yarım saatte (3,5 euro) şehir merkezine  (San Marco) varılır. Dönüş için de aynı ücret verilir. Bu durumda tekne için tam günlük bilet (10 euro) alıp Murano ve Burano adalarını da gezmebilirsiniz.

 

Lido di Jesolo'dan ise şehir merkezine varış süresi daha uzundur (önce otobüs sonra tekne ile yaklaşık 1-1,5 saat).

 

Venedik'de gondol ücretleri oldukça yüksek olmasına rağmen 6 kişilik gruplar için ekonomik fiyata gondol turu yapılabilmektedir.

 

 

İtalya geziniz sırasında başınızdan geçen önemli olayları bize yazın, bu bölümde yayınlayalım.

 

Italyaonline.Net - TURİSTİK TEKLİFLER