İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

 

Fransa ve Almanya'nın tam aksine İtalya'da nehir yatakları yeterince büyük ve derin değildir. Po Nehri bu kuralın dışında kalmakla birlikte ülkenin sadece Kuzey bölümünü sulamakta diger nehirler ise su debisi bakımından çok zayıf ve oldukça kısadır.

 

 


 

Alplerden aşağıya inen ve  yıl boyunca durgun bir debiye sahip olan Kuzey İtalya nehirleri İlkbahar ve Sonbaharda bölgedeki yağışların artmasıyla sel felaketlerine sebep olmaktadır.

İtalyan'nın geriye kalan diğer nehirleri Apenin Sıradağlarından doğmakta olup fazla uzun değillerdir. Ayrıca kışın don olaylarına rastlanmamaktadır. Su kapasileri, bölgeye yağan yağışla orantılı olduğundan, düzensizdir. İlk ve Sonbaharda belirli büyüklüğe ulaşmasına rağmen yazın kurumaya yüz tutan nehirlere rastlanmaktadır.  

Liguria Bölgesindeki bazı küçük akarsularun dışındaki Alp Daglarından doğarak Adriyatik Denizine akan nehirlerin en önemlisi 652 km uzunluğuna ve 74.970 km2 lik kapasiteye sahip olan Po nehridir. Diğer uzun akarsular; l'Adda, l'Oglio, il Ticino ve 8324 km2'lik kapasitesiyle Tanaro'dur.

Alpler'in en önemli ikinci akarsuyu aynı zamanda İtalya'nin ikinci büyük nehri 410 km uzunlugundaki l'Adige'dir. Piave, Tagliamento, Brenta ve Isonzo Alplerin önemli diğer akarsularıdır.

İtalya'nın diğer önemli nehirlerinin uzunluklaru ve kapasiteleri aşağudaki gibidir;

l'Aterno-Pescara (Emilia-Romagna) (145 km; 3188 km2)

l'Ofanto (Emilia-Romagna) (134 km; 2764 km2)

Tevere (Umbria,Lazio) (405 km; 17.169 km2)

l'Arno (Toscana)

il Volturno (Toscana)

il Garigliano

il Bradano

il Basento

Tirso (Sardenya)

Sayısız göllere sahip olan İtalya'da çoğunluğu Alplerde bulunan ve özellikleri birbirinden farklı olan binden fazla göl sayılmıştır. Alp Dağlarında bulunan ve 'Çember Göl' diye adlandırılan Brais ve Carezza Gölleri Trentino - Alto Adige Bölgesinde bulunmaktadır.

İtalya'nin en büyük gölleri Lago di Garda (Garda Gölü) (alan: 370 km2) (derinlik: 346m), Lago Maggiore (Büyük Göl) ve Lago di Como (Como Gölü) (Derinlik: 410m) Kuzey İtalya'da bulunmaktadır. Lago di Lugano (Lugano Gölü), Lago d'Orta (Orta Gölü) ve Lago d'Iseo (Iseo Gölü) yine Alplerde bulunan göllerdendir.

Diger önemli göllerinin çoğu volkanik olmakla birlikte derinlikleri ve çevreleri oldukça dikkat çekici derecede büyüktür. Bu volkanik göllerin çoğunluğu Lazio Bölgesinde bulunmaktadır. En önemlileri; 114.5 km2 alanı ile İtalya'nin dördüncü büyük gölü olan Lago di Bolsena (Bolsena Gölü), Lago di Vico (Vico Göli) ve Lago d'Albano. (Albano Gölü)'dür.

Umbria Bölgesinde ise İtalya'nın en önemli göllerinden birisi olan Lago Trasimeno (Trasimeno Gölü) (alan: 128 km2) bulunmaktadır.

İtalya'nın büyük göllerinden bir tanesi de Puglia Bölgesinde bulunan  Lago di Varano (Varano Gölü)'dür.

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2017 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English