İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Sehirler Milano - Gezilecek görülecek yerler
 

Katedral

Ulu ve muazzam bir katedral olan bu beyaz mermer, çan kuleleri ile dolu, duvarının beşikçatı ile birleştiği yerdeki üçgen bölümleri, üzerindeki sivri tepeli kuleleri ve heykelleri ile, arnavut kaldırım taşlı büyük gezinti yolunun en sonunda yer alamaktadır.

 

1386 yılında Gian Galeazzo Visconti'nin emri ile başlatılan inşası, 15. ve 16. yüzyıllarda İtalyan, Fransız ve Alman duvarcı ustalarının da el emeği ile tamamlanmıştır. 1805-1809 yılları arasında Napolyon'un emri ile yapılmış olan ön cephe'nin tasarımı, Fransız mimar Nicolas de Bonaventure tarafından gerçekleştirilmiştir. Olağanüstü yükseklikteki 50 adet sütun tarafından dört adet koridor oluşturulmuştur. Transeptler üç adet koridora sahiptir. İspanyol II Philip'in hediyesi olan kripta'da 1584 yılında ölen ve Milano'nun piskoposu olan San Carlo Borromeo'nun mezarı bulunmaktadır. Bina, 135 adet sivri kule ve beyaz mermerden yapılmış incelik ve zerafet dolu heykeller ile süslemiştir. Tepede, sivri kulelerin en yükseğinde, Meryemana'nın yaldızlı küçük bir heykeli bulunmaktadır.

 

Via ve Piazza Mercanti

Via Mercanti caddesinde, ön cephesinde aziz heykellerinin bulunduğu ve 1564 yılında inşa edimiş Yargıtay Sarayı bulunmaktadır.

 

Dünyanın en meşhur opera binası olan La Scala (Teatro alla Scala), 1776 - 1778 yıllarında Santa Maria della Scala Kilisesinin bulunduğu yere inşa edilmiştir. Opera binasının salonunda Rossini, Bellini, Donizetti, ve Verdi'nin heykelleri bulunmaktadır. Scala Müzesi, tiyatrosal hatıralara ev sahipliği etmektedir.

 

Brera Sarayı ve Resim Galerisi

17. Yüzyıl sarayıdır. Lombardia ve Kuzey İtalya sanatçılarının zengin eserleri bulunan resim galerisinde Piero della Francesca, Signorelli, EI Greco, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Van Dyck, Tiepolo, Canaletto ve Guardi'nin çalışmalarının yanı sıra 15. - 16. yüzyıl  Lombardia Okulu resimleri çok iyi muhafaza edilmiştir.

 

Sforza Kalesi (Castello Sforzesco).

Bu yapı dört kenarlı heybetli bir tuğla bloğundan oluşmaktadır. 15. Yüzyılda Francesco Sforza tarafından, eski Visconti kalesinin hemen yanıbaşına inşa ettirilmiş olan bu kale, 19. yüzyılda restore edilmiştir. Kare planlı 240 m. uzunluğunda dört adet kenarı, büyük bir avlusu, 90x70 m. boyutlarında silah meydanı, Ludovico il Moro tarafında inşa ettirilen ve Bramante'ye atfedilen harikulade bir loggia'sı bulunan kalenin duvarlarının kalınlığı yaklaşık 36 m.dir.

 

Eski Sanatlar Müzesi

Kaledeki müze, 14. yüzyıl Barnabo Visconti mezarı ve Michelangelo tarafında yapılan Pietà Rondanini'nin yanı sıra çok güzel heykellere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Bramante tarafından 1465 - 1490 yılları arasında Dominican'lar için inşa edilmiş bir Rönesans yapısıdır.

 

Geçmiş zamanlarda Manastır yemekhanesi olarak kullanılan kilisenin sol tarafında, Leonardo da Vinci tarafından 1495 - 1497 yıllarında yapılmış dünyaca meşhur ''L'Ultima Cena'' ya da 'Last Supper' olarak adlandırılan 'Son Yemek' sahnesi bulunmaktadır. Bu fresk, değişik dönemlerde defalarca restore edilmiştir. Bu sahne, İsa'nın havarilerine "içinizden birisi bena ihanet edecek" sözünü söylediği andaki dramatik manayı tasvir etmektedir.

 

Sant'Ambrogio Bazilikası

Bazilika ilk olarak, 4. yüzyılın sonlarında Milano'ya piskopos olarak atanan, Alman soylularından, San Ambrose tarafından inşa ettirilmiştir. Bugünkü yapı ise, 11. - 12. yüzyıllarda Lombardia Romaneski tarzında inşa edilmiştir. Cripta'sında Sant'Ambrose'dan geriye kalanlar muhfaza edilmektedir.

 

Poldi Pezzoli Müzesi

Eserler, harikulade bir şekilde döşenmiş bir konakta sergilenmektedir.

Antik silah ve zırhlar, iran halıları ve zengin bir Rönesans resim kolleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

Ayrıca, dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi ziyeretçilerin ilgi odağıdır.