İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Sehirler Floransa Gezilecek gorulecek yerler
 

 

Floransa, önemli ve eşsiz bir sanat merkezidir. Buraya uğrayan bir turist en azından aşağıdaki yerleri gezmelidir:

 

Bir site ziyaretçimizin Floransa seyahati sırasında çektiği fotoğrafları görmek için buraya tıklayınız

 

Piazza del Duomo (İL Duomo Meydanı)

Katedral Meydanı Piazza San Giovanni'de bulunmaktadır.

 

Santa Maria del Fiore Katedrali

İnşaatı 1296 yılında ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından başlatılmıştır. Fiorentina Cumhuriyeti ve elbise tüccarlarının zenginliği ile inşa edilmiştir. İnşaatı dört yıl süren ve Brunelleschi tarafından yapılan harikulade Kubbe'nin inşaatı 1434 yılında tamamlanmıştır.  16. yüzyılın sonunda yıkılan ön cepheye eski özelliklerini koruyan renkli mermerler kullanılarak yeni bir modern çehre kazandırılmıştır.

 

Çan Kulesi (il Campanile)

Kule ince eve uzundur. Projeyi hazırlayan Giotto 1334 yılında inşaata başlar fakat, 1336 yılında ölür. Dolayısıyla, kulenin yapımı ancak 14. yüzyılın sonlarında tamamlanabilir; Gotik döneme ait olmasına rağmen kulenin çok renkli mermerlerle yapılmış olması ona Klasik dönem özelliği vermektedir.

 

Vaftizhane

Bina Romanesk stilin çok iyi bir şekilde uyarlanması ile beyaz ve yeşil mermer dekorasyonlar kullanılarak inşa edilmiştir. Kapılar dünyaca meşhurdur. Güney kapısı (1300) Andrea Pisano tarafından Gotik tarzda yapılmıştır; Yukarıdaki rölyeflerde San Giovanni Battista (St. John the Baptist)'in hayatı, aşağı bölümde ise sekiz adet hıristiyan fazileti resmedilmiştir.

Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan Kuzey Kapısında, İsa'nın hayatını anlatan sahneler bulunmaktadır.

Doğu Kapısı, Michelangelo tarafından 'Cennetin Kapısı olacak kadar güzel' olarak tanımlanmıştır. Heykeltraş Ghiberti, 'Eski Ahitten sahneler olarak' adlandırmıştır.

Sanatçılar, kapılarda bulunan madalyonların içerisine kendi portrelerini yapmışlardır. Cennet Kapısı, 1966 yılında meydana gelen sel feleketinden kötü bir şekilde etkilenerek on adet panelden beşi kopmuş daha sonra tekrar orijinal yerlerine yapıştırılmıştır.

Vaftizhanenin içi siyah ve beyaz mermerler kullanılarak dekore edilmiştir. Yer döşemelerinde ise oniki burç'un sembolleri, kubbede ise 13 yüzyılın harikulade mozaikleri bulunmaktadır.

 

Piazza della Signoria (Meydanı)

Palazzo Vecchio ve Loggia dei Lanzi bölümlerinden oluşan olağanüstü geçmişi ile Floransa'nın geçmişte olduğu gibi bugün de politik sahnesi durumundadır.

Burada bulunan heykeller, meydanı bir açık hava müzesi haline getirmiştir. Solda, atın üzerindeki büyük heykel, Giovanni da Bologna tarafından yapılan Küçük Cosimo (Medici)'ya aittir. Neptun (Poseidon) Çeşmesi (1576) 'nin hemen yanındaki bronz levhada rahip Savonarola'nın burada yakıldığını işaret etmektedir. Palazzo Vecchio'nun ön tarafında şanlı Marzocco, ya da Floransa'nın Aslanı, ünlü Judith ve Holophernes'in Donatello tarafından yapılan heykelleri ve Michelangelo tarafından yapılan Davide ve Hecules heykellerinin birer kopyesi bulunmaktadır.

 

Loggia dei Lanzi

14. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Bugün, bir açık hava müzesi durumunda olan Loggia, önceleri toplantı yeri olarak kullanılırken daha sonraları Küçük Lanzi Cosimo muhafızlarının odası olarak kullanılmıştır. Antik ve Rönesans heykellerin bulunduğu Loggia'da sergilenen en önemli eser, Benvenuto Cellini tarafından yapılan ''Perseus'un Medusa'nın başını kopardıktan sonra havaya kaldırması'' sahnesidir.

 

Palazzo Vecchio

Mağrur bir şekilde meydana hakim olan 94 m yüksekliğindeki çan-kulesi ile   güç sembolü Eski Saray. Kale burçları, korkuluk duvarları ve mazgallı siperleri ile birlikte 1299 ve 1314 yılları arasında Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir.

Odalarındaki resimler Vasari, heykeller ise Benedetto da Maiano tarafından, Floransa'nın ve Medici'lerin şanına yakışır bir biçimde ve oldukça cok sayıda yapılmışlardır.

 

Ponte Vecchio (Eski Köprü)

Floransa'nın yerini gösteren bir işaret taşı gibidir. 14. Yüzyıla tarihlenen üzeri kapalı köprünün eşi ve benzeri yoktur. Körünün üzerinden diğer tarafa geçilen yolun her iki tarafında, 16. yüzyıldan beri burada olan kuyumcu mağazaları bulunmaktadır. Mağazaların üzerinde bulunan koridor Pitti sarayı ile Uffizi'yi birbirine bağlamaktadır.

 

Uffizi Müzesi

Uffizi Müzesi, Medici Ailesinin yönetim ofislerinin (Uffizi) bulunduğu, Rönesans sarayında ev sahipliği yapmaktadır. Dünya'nın en güzel müzelerinden birisi olan Uffizi, zengin resim, çizim ve baskı kolleksiyonuna sahiptir: 14 yüzyıl Cimabue, Giotto ve Simone Martini çalışmalarından 15. yüzyılın seçkin sanatçıları olan Botticelli, Della Francesca, Leonardo Da Vinci'nin eserleri ve  Geç Rönesans ressamlarından Raffaello, Michelangelo, Correggio, vb. sanatçıların yapıtlarına kadar bir çok meşhur eser müzede sergilenmektedir. Bu güzelliklein yanısıra 16. ve 17. yüzyıl Flemish okulunun olağanüstü güzellikleri de müzede sergilenen diğer eserleri arasındadır.

 

Pitti Sarayı ve Galerisi

15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan bu heybetli saray, resimler, sanat eserleri ve Kraliyet odaları için yapılmış duvar halılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Palatine galerisinde sergilenen olağanüstü güzellikteki eserler görülmeğe değerdir. Bu eserler arasında Filippo Lippi, Titian, Giorgione, Veronese, Van Dyck ve Breughel gibi meşhur sanatçıların çalışmaları  da bulunmaktadır.

 

Chiesa della Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)

Floransa'nın en eski meydanlarından birisinde bulunan Françeskan Kilisesi, Erken Rönesans doneminden inşa edilmiş olup arasında Michelangelo, Ghiberti, Machiavelli, Galileo, Rossini'ye de ait olan 274 adet ünlü sahsiyetlerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Galleria Accademia (Akademi Galerisi)

Bu müze, original 'David' heykelinin yanısıra Michelangelo'nun amatör ve profesyonel çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.