İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Sehirler Floransa Tarihi Notlar
 

M.Ö. 200 yılında Via Flaminia çevresinde ortaya çıkan Floransa, bugünkü Ponte Vecchio (Eski Köprü) yönünde Arno Irmağını aşarak gelişmesini sürdürmüştür. Fakat onun gücü aslında 11. ve 12. yüzyıllara tarihlenmektedir.

 

M.Ö. 200 yılında Via Flaminia çevresinde ortaya çıkan Floransa, bugünkü Ponte Vecchio (Eski Köprü) yönünde Arno Irmağını aşarak gelişmesini sürdürmüştür. Fakat onun gücü 11. ve 12. yüzyıllara tarihlenmektedir.

Florin temel alınarak ortaya çıkan para kuru ve Fiyorentina elbiselerinin ihracatının artması, varlıklı ve güçlü ticaret organizasyonlarının yükselmesi bu dönemde görülmüştür.

Mali Güç

Fiorentinalı bankerler açık gözlülük ve dürüstlikte bütün Avrupa'da meşhur olmuşlardı. 1262 yılında Fiorentinalı ve Avrupalı tüccarlara inanılmaz derecede cesaret veren döviz kuponları basmışlardır. En önemli yönetici bankerler Bardi Peruzzi'lerdi.

Bu yıllarda Floransa'nın en gözde aileleri Pitti, Strozzi, Pazzi ve Medici'lerdi.

Medici'ler

Floransa'da iki yüzyıl hokum sürmüşlerdir. Bir banker olan Giovanni di Bicci, sanat patronlarının bu şöhretli hanedanlığının kurucusudur. Floransa'nın Büyük Tüccarı, Toprak Babası, Büyük Abi Cosimo, sanatçıları etrafında toplayan, zengin, aynı zamanda cömert bir kişiydi.

Üstün zekanın bir dahisi olan Muhteşem Lorenzo, kabiliyetli bir şairdi. Platonik Akademiyi ve Laurentina Kütüphanesini kurmuştur. Onun ölümü ile Medici dönemi sona erer.

Saltanat daha sonra genç nesile miras kalır. Meşhur en son Medici olan I. Ferdinando (1557-1609) 14 yaşında iken kardinal olmuştur.