İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Sehırler Roma Gezılecek Yerler
 
GEZİLECEK YERLER

Arkeolojik Anıtlar

Bir zamanlar Vesta, Saturn, Castor ve Pollux tapınaklarının ve diğer anıtların bulunduğu Forum, Cesare (Sezar) döneminde şehrin dini, politik ve ticari merkeziydi.

 

Ziyaretçiler, binlerce yıl önce generallerin yürüdüğü Via Sacra'da bugün de yürüyebilir.

Colosseum (Colosseo), Forum'un hemen yanında bulunmaktadır. 1. Yüzyılda, Flaviano Anfitiyatrosu olarak bilindiği dönemde, at yarışları, erkeklerin hayvanlara karşı veya gladyatörlerin kendileri arasında yaptıkları döğüşleri seyretmek için  50.000 'den fazla Romalı burada toplanabilmekteydi. Yağmur yağdığında seyircileri korumak amacıyla arenanın üst bölümü keten kumaştan yapılmış bir örtü ile örtülebilmeyteydi.

İmparator Traiano (Trajan) zamanında 180.000 kişilik kapasitesiyle ve zenginler için mermer, fakirler için tahta oturma yerleri ile at yarışları ve sportif karşılaşmaları seyretmek için kullanılan Circo Massimo, bugün Aventino ile Palatino tepeleri arasındaki vadide, çiçeklerle dolu bir piknik alanına dönüşmüştür. Today the Circus Maximus is only a long esplanade planted with flowers.

Bu eski semtin Batısında, Piazza Navona'nın yakınında, orjinal kapıları, antik granit sütunları ve haşmetli iç kubbesi ile Pantheon bulunmaktadır.  M.Ö. 27'de Venüs ve Mars tapınağı olarak inşa edilmiş, M.S. 125'de Hadrianus tarafından tekrar inşa edilmiş, yedinci yüzyılda kiliseye çevrilmiş olan Pantheon, bugün bile Hadrianus dönemi özelliklerini korumaktadır. Diğer meşhur şahsiyetlerin yanında Raphaello'nun mezarı da burada bulunmaktadır.

 

Erken Hıristiyanlık Anıtları

Hıristiyanlık anıtlarının olağanüstü artistik zenginliklerinin bazıları; S. Callisto ve S. Sebastiano Katakombları, S. Maria Maggiore ve S. Paolo Fuori le Mure Bazilikaları ve S. Sabina, S. Costanza, S. Agnese, S. Pietro in Vincoli Kiliseleri.

 

Ortaçağ ve Rönesans Anıtları

San Pietro (St. Peter) Bazilikası ve Capitoline sarayları, Palazzo Farnese, Palazzo della Cancelleria, Palazzo Venezia, S. Maria del Popolo Kilisesi, S. Maria degli Angeli Kilisesi.

 

Barok Anıtlar

San Pietro (St. Peter) Meydanı, Piazza Navona, projesi Papa VIII. Urban tarafından yaptırılmış ve 13. - 16. yüzyıllar arası, Titian ve Raffaello gibi meşhur sanatçıların da eserlerinin sergilendiği  Palazzo Barberini.

S. Giovanni in Laterano Bazilikası, Gesu' Kilisesi, Sant'Andrea Kilisesi, Berninin tarafından inşa edilen Kilise ve İtalya'nın Cumhurbaşkanlığı Köşkü olan Palazzo del Quirinale. Roma'nın en meşhur ve en sevilen yerlerinden birisi olan Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi). Sırtı dönük halde iken, havuza iki bozuk para atan ziyaretçilerin, Roma'ya bir gün tekrar geri dönecekleri söylenmektedir.

 

Müzeler

Roma'nın dünyaca meşhur müzeleri arasında en önemlileri; Musei Vaticani (Vatikan Müzeleri), Museo Nazionale Romano (Roma Ulusal Müzesi), Borghese Galerisi, Musei Capitoline (Capitoline Müzesi), Galeria Nazionale (Ulusal Galeri), Doria Pamphili Galerisi, Villa Giulia Müzesidir.

0,45 kilometrekare alan sahip Dünyanın en küçük bağımsız ülkesi olan Vatikan Şehrine özel bir ziyaret yapılabilir. Devletin başkanı Papa olan Vatikan, Roma'nın sınırları içerisinde bulunmaktadır. Berninin tarafından yapılan 1666 mimber ve Michelangelo tarafından yapılan Pieta' (Merhamet) heykelinin de bulunduğu, 1641 yılında inşaatı tamamlanan San Pietro Bazilikası'na ev sahipliği yapmaktadır.

1508-1512 yılları arasında Michelangelo tarafından yapılan Rönesans dönemi tavan resimleri ile Capella Sistina (Sistina Şapeli), Vatikan Müzelerinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır.

Roma'nın yakın çevresinde yerel halkın ve geleneklerinin mirası bulunmaktadır.

Ziyaretçiler, çok iyi korunmuş kalıntılara ve Pompeii ile karşılaştırılamayacak zenginlikteki anıtsal komplekse sahip olan Ostia Antica'yı mutlaka ziyaret etmelidirler; Roma'nın Doğusunda bulunan Tivoli, Roma imparatorluğunun en önemli tanığı olan Hadrianus Villaları ve harikulade güzellikteki bahçeleri ve havuzları dünyaya nam salmış Villa D'Este ile meşhur olmuştur.

Lazio (Latium) bölgesi binlerce yıllık tarihi ve büyük uygarlıkları ile dünyanın bazı önemli sanat etkinliklerinin yer aldığı zengin bir bölgedir. Gezilecek ilk bölge Roma'nın Kuzeyinde bulunan Etrüsk Bölgesidir: Cerveteri, Tarquinia, Tuscania ve Viterbo.

Turistlerin odak noktası olan bir başka yer ise, bir zamanlar yerel Lord'ların villalarının bulunduğu, bugün kiliseler ve anıtlardan ziyade, ırmak ve ağaçlarla bezenmiş, panoramik manzaralı bir bölge olan Castelli Romani'dir.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli
Viale del Vaticano - 06 6988 3333
Dünyanın en ünlü müzelerinden birisidir. Mısır, Etrüsk, Roma, Rönesans ve Barok eserlerinin arasında, Michelangelo, Rafaello, Caravaggio ve Canova gibi ünlü sanatçıların eserleri de bulunmaktadır. Müzede öncelikle Sistina Şapelinin (Capella Sistina) ziyaret edilmesi tavsiye edilir. Pazartesi kapalı. Giriş; 7 Euro, her ayın son Pazar günü ücretsizdir.  08:45 - 16:45 arası açıktır.


Musei Capitolina

Piazza del Campidoglio -
Sadece Roma'nın değil Dünya'nın en önemli müzelerinden birisidir. Müzenin yanı sıra, Conservatori sarayı ile Resim Galerisi de gezilebilmektedir. Pazartesi kapalı. Giriş; 09:30 - 19:00 arası açıktır.

Villa Borghese
Piazza Scippione Borghese, 5 - 06 328101
Villa Borghese Parkının içerisinde bulunan Borghese Villasında sergilenen en onemli eserler; A. Canova'nın yapmış olduğu Venere Vincitrice, G. Lorenzo Bernini'nin yapmış olduğu David (1623), Apollo e Dafne, (1622-1625), Il ratto di Proserpina (1621-1622), ve La verità (1646-1652) dir. Ayrıca,  Lorenzo di Credi, S. Botticelli, Fra Bartolomeo, Rafaello, Andrea del Sarto, Pinturicchio, Bronzino, Caravaggio, P.P.Rubens, Gian Lorenzo Bernini, Correggio, G. Bellini, D.Dossi, Tiziano, Barocci'nin yapıtları de sergilenen eserler arasındadır. Pazartesi kapalı. Giriş; 5 Euro, 09:00 - 21:00 arası açıktır.

Colosseo
Piazza del Colosseo
Roma'nın sembolü olan Flaviano anfitiyatrosu, M.S. 72'de inşa edilmiş ve 50.000 kişiliktir. Giriş 5 Euro. 09:00 - 17:00 arsı açıktır.

Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı)
Piazza di Spagna
İspanyol Elçiliğinin bulunduğu meydanda görülecek en önemli yer Trinita dei Monti Kilisesi ile İspanya Meydanı'nın arasında yer alan İspanyol merdivenleridir (La Scalinata dei Trinita dei Monti). Merdivenlerin yukarısından Roma'ya kuşbakışı yapabilir, sokak ressamlarına resminizi yaptırabilirsiniz. Piazza Spanga ve çevresi, İtalya ve Dünyaca meşhur markaların bulunduğu mağazalar ile çevrilmiştir.

Piazza Navona
Piazza Navona
Bir zamanlar Roma Stadyumunu bulunduğu yer bugün sokak ressamlarının, falcıların, sokak panayırlarınımekanı olmuştur. Meydanda bulunan ünlü kafelerde Capuccinonuzu yudumlarken, G. Lorenzo Bernini'nin meşhur 4 ırmak havuzuna bakarak geçmişe dönebilirsiniz.

Pantheon
Piazza Rotonda
Roma'nın en ünlü ve en iyi korunmuş anıtlarından birisidir. Hadrianus tarafından yeniden inşa edilen anıt, daha sonraları kiliseye dönüştürülmüştir. Bugün, Roma'nın en güzel meydanlarından birisinde bulunan Pantheon, İtalya'nın ünlü krallarının yanısıra Rafaello'nun mezarına ev sahipliği yapmaktadır.

San Pietro Bazilikası
San Pietro
Dünyanın en büyük, en meşhur ve en herikulade kilisesidir. İnşaatı yakalşık 125 yıl süren kilisede Michelangelo'yu meşhur eden Pieta heykelini de ziyaret ettikten sonra, Kubbeye çıkarak Roma'ya kuşbakışı yapabilirsiniz. Kubbeye çıkış ücreti 3 Euro ve açılış saatleri 08:00 - 18:00 arasıdır.

 

           

 

 

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2018 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English