İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya  - Gümrük
 
 

 

Avrupa Topluluğu vatandaşlarının İtalya'da gümrük formaliteleri hakkında endişe duymalarına gerek yoktur.

 

 

 

Havalimanlarında ''USCITA'' levhası takip edilerek önce pasaport kontrolü daha sonra bagaj varış noktası ve en sonunda da çıkış kapısına kadar ulaşmak mümkündür. Çıkışa yakın bölgede gümrük memurları beklemekte ve bazen normal kontroller yapılabilmektedir.

 

Havalimanlarında, Trenlerde, otoyollarda, limanlarda, vb. yerlerde birlikte getirdikleri eşyaları hakkında, genellikle ziyaretçilerin sözlü beyanatları kabul edilmektedir. Fakat, bazen valizlerin açılarak, valiz sahibinin önünde arama yapılması ihtimali de bulunmaktadır.

 

AT, Avrupa veya Avrupa dışı ülkelerinden gelerek İtalya'ya giriş yapan yolcuların geldiği ülkeye göre yanında bulundurması gereken eşyalarda ve miktarlarda bazı sınırlamalar bulunmaktadır; Tütün (Free Shop'lardan alınabilecek azami 300 adet sigara veya 75 adet puro veya 400 gr. tütün), şaraplar, likörler, kahve, çay, parfümler (her birinden birer adet).

 

İtalya'da vatandaşlarımızın üzerlerinde mümkün olduğunca az miktarda döviz ve kıymetli eşya bulundurmaları tavsiye edilir. Diğer turizm merkezlerinde olduğu gibi, dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi olan İtalya’da hırsızlık olaylarına (yoğun olmamasına rağmen) karşı dikkatli olmak gerekmektedir. İtalya’da bulunulan süre içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken iki evrak Uçak bileti ve pasaporttur. Zira bunların kaybedilmesi durumunda hem vakit hem de ekonomik bakımdan kayıba uğranabilmektedir. Geziler sırasında bu iki evrağın konaklama yerlerinde bulunan kiralık kasalara bırakılması tavsiye edilir

 

KDV İadesi :

Kdv İtalya’da IVA olarak adlandırılır ve genede %12-20 civarinda olup ve alınan ürüne göre değişir. Ab üyesi vatandaşı olmayanlar kisiler ozellikle kaplarinda TAX FREE VEYA TAX REFUND amblemi olan magazalardan ayni gun icerisinde 155 € veya üzerinde yaptıkları her alışveriş için vergi iadesi talep edebilirler. Bunun icin yapilmasi gereken islem soyledir:

Magazadan tedarik edeceginiz bir form doldurarak ve pasaportunuzu da ibraz ederek bu ozel fatura ile birlikte İtalya’dan ayrılırken bir gümrük memuruna alışverişin (satin alinan esya kapali kutuda olmasi sarttir) ilgili faturasinin beyan edilmesi gerekmektedir. Memurun faturaları damgalamasinin ardindan iki secenek vardir.

Birincisi, yakinda TAX FREE burosu var ise esyanizi yaniniza alarak ve o buroya beyan ederek vergi iadesini pesin olarak alabilirsiniz.

Ikincisi, onaylanan formda kredi katri bilgilerinizi girer ve faturayi zarfinin icerisine koyarak ayrilacaginiz gumruk kapsinda bulunan bir posta kutusuna atarsiniz. Iade sizin kredi karti hesabiniza 4-5 hafta icerisinde ulasacaktir.

 

  t

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2017 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English