Italya  - Sağlık Kuralları ve Hizmetleri
 
 

 

Herhangi bir ülkeden gelerek İtalya'ya giriş yapan ziyaretçiler için aşı olma zorunluğu yoktur.

 

 

 

 

 

Bulaşıcı hastalıklardan etkilenmiş bölgelerden gelen ziyaretçilerin çiçek ve kolera aşısı olmaları tavsiye edilir. Sağlık servisleri, Sanitarie Locali (USL) adı verilen Yerel Sağlık Servis Kuruluşları tarafından bütün ülke çapında aynı kalitede hizmete vermeyi garanti eder.

 

Sağlık hizmetleri, İtalyan vatandaşları için ücretsiz olup, sadece, tedavide gerekli olan ilaçlar için 'bilet' ödemeleri gerekmektedir. Yabancılar için, gelinen ülkeye göre farklı kurallar uygulanmasına rağmen, çoğunlukla italyan vatandaşları ile benzer haklar bulunmaktadır.

 

Avrupa Topluluğu üyesi veya İtalya ile karşılıklı anlaşması olan bir ülkeden gelen vatandaşlar, E Form III veya benzeri sağlık formunun fotokopisi ile en yakın USL'ye başvuruda bulunarak 'attestato sanitario' adı verilen belgeyi alarak İtalyanlar ile aynı sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

 

Bu sağlık sertifikasına sahip olmayan ziyaretçiler, sağlık hizmetlerinin karşılığını kendileri ödemek zorundadırlar; Sağlık sigortası olanlar ziyaretçiler, ülkelerine geri döndüklerinde yaptıkları harcamaların iadesini temin edebilmektedirler.

 

  t

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2018 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English