İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya  - Ne yenir neler içilir
 
 

 

İtalyan yemekleri lezzetli ve sağlıklıdır. İtalyan mutfağı haklı olarak dünyanın en zarif ve en sevilen mutfaklarından birisi olarak İtalya'yı cazip hale getiren faktörlerden birisi olmuştur

 

 

 

 

Her bölgenin kendisine özgü spesiyalleri olmasından dolayı, «tipik» restoranlar veya trattoria'ların tercih edilmesini tavsiye ederiz.

 

Ana yemek menüleri genellikle antipasto (hors d'oœuvre) ile başlar, çorba veya pasta (spagetti veya diğer makarna çeşitleri), et veya balık, sebze veya salata ve peynir, meyve veya tatlılar.

 

İtalyan şarapları İtalyan peynirleri gibi meşhur ve mükemmeldir. En ünlüleri; Chianti, Frascati Valpolicella, Bardolino, Barolo, Barbera, Grignolino, Merlot ve bazı Sicilya ve Sardunya şarapları.

 

Her bölgenin kendine ait spesiallerinin olması, aslında, İtalya mutfağının bu farklı bölgelerin yemeklerinin bir araya getirilmesinden oluştuğu söylenebilir. Nesiller boyu kullanılan bazı reçeteler temel olarak alınmış ve meşhur akdeniz mutfağının bir parçası olan günümüzün mutfağı oluşmuştur. Bu mutfağın spesiallerinden bir örnek verecek olursak; peynir ile veya yağda çevirdikten sonra kendi suyuyla yavaş yavaş pişirilen et ile veya hafif ateşte kaynatılmış et yahnisi ile servis yapılan ve Kuzey İtalya'nın bir spesialitesi olan ''polenta'' (mısırdan ithal edilen ve irmiğe benzeyen bir besin).

 

Lombardia Bölgesi'nin en meşhur yiyeceği safranlı pilavdır. İtalya'da pilav (lapası) oldukça çeşitli şekillerde hazırlanmaktadır; bezelyeli (piselli) veya kuşkonmazlı (asparago), küçük karidesli (gamberetto) veya midyeli (cozza), yermantarlı (tartuffo) veya şampanyalı.

 

Roma ve Napoli sade domates soslu (salsa di pomodoro) veya sebzeli ya da deniz ürünlü makarna (pasta) çeşitleri sunmaktadır. Hayal edilebilecek her türlü bahçe sebzesi ile hazırlanan ve Toskana'nın ödül almış meşhur zeytinyağları ile zenginleştirilen çorbalar ya da minestroni dikkate değer yiyecekler arasındadır.

 

İtalya'da çok geniş alanlarda zentin, dolayısıyla,  oldukça büyük miktarlarda zeytinyağı üretimi yapılmaktadır.

 

Ya Piza?

 

Merkezi Napolidir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Eskiden yalnızca domates, mozarella peyniri (Mozzerella), ançuez ve zeytinyağı ile hazırlanmaktaydı (Napolitana).

 

Bazi Fiyatlar (2011):

Mc Donalds'da Big Menu (orta) = 5,90 - 6,00 Euro

Dilim Pizza = 15,00 Euro (Kilosu)

Pizza (Rest.) = 6,00 - 15,00 Euro

Espresso: 0,70  - 3,00 euro

Cappuccino: 0,95 - 5,00 euro

Otobus-metro bileti (Roma'da): 1 euro

Kursunsuz Benzin: 1,70 euro/litre

Su (Kucuk pet sise) = 0,65 euro (markette), 1-2,50 euro (barlarda)

Sarap = 3,50 - 30,00 Euro

 

 

  t

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2017 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English