İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Abruzzo
 

Yüzölçümü: 10.794 km2

Nüfus: 1.249.054

Çalışan nüfus;

Tarımda: % 11,7

Endüstride: % 29,8

Hizmet sektöründe: % 58,5

İşsizlik: % 10,8

Otomobil sayısı: 428 (1.000 kiside)

Belli başlı şehirler ve nüfusu;

L'AQUILA: 66.813

Chieti: 55.876

Pescara: 122.236

Teramo: 51.756

 


Coğrafi Konumu :

Bölge tepelik ve dağlık bir bölge olup, Alplerden aşağıya doğru Adriatik Denizine doğru eğimli bir düzlük üzerinde yer alır ve engebeli eldeğmemiş güzelliğe sahip yer yer 2000 metre yüksekliğe ulaşan orta İtalya'nın en büyük ve yüksek masifini kucaklar.  Adriatiğin bu kısmında, kıyışeridi genellikle kumlu yer yer sarp kayalıklarla kaplıdır. Aquila ve Sulmuna yakınlarında geniş amfitiyatrolar uzanmakta, kuru havası ile meşhur Fucino havzası yer almakta.

9 ayrı mağarası ve “doline” i ile  jeolojik karst oluşumu. Bölgenin batısında Marcian Ayısına ve Gri Kurt gibi birçok türe evsahipliği yapan Abruzo Ulusal Parkı yer almaktadır. Bölge dağları ve uzun kıyışeridi her türden turist için özlenen tatil ortamı sunmaktadır.

Birçok geleneği ve antik törenleri ile zengin bir folklör sergilemektedir.

 

Önemli Şehirleri :

Aquila bölgenin en önemli kentidir. Pescara, Chieti ve Teramo önemli şehir merkezleri olarak kabul edilir.

 

Sanat :

Bölge, Alba Fucens, Luvanum, Montanero ve Aquila yakın çevresinde bulunan Minternum da kalıntıları bulunan Roma uygarlığı açısından oldukça zengindir. Sanatın yaratıcı gelişimi doruğa ulaşması Orta Çağ’a rastlar. Dikkate değer yapılar arasında yerel özellikler taşıyan katedraller ve manastırlar 11 yy ile 19 yy arasında inşa edilmiştir. Bunlar arasında en önemlisi Aquila’da bulunan “Santa Mari di Collemaggio” dur. Heykeltraşlık burada özel bir aşama kaydetmiştir. Yöresel özellikler taşiyan kaydadeğer Kuyum işçiliği 16ncı yüzyıla tarihlenen gözkamaştırıcı parçalara imza atmıştır. Eşsiz Rönesans örnekleri Sulmona ve Aquila da yer almaktadır. 

 

Müzeler :

Paleontolji, Arkeoloji ve ortaçağ Sanat (resim, heykel, mücevherat, seramik, dantel, kutsal bezeme, camlar ve pencereler) seksiyonları olan Aquila - Abruzzi Ulusal Müzesi gezilebilir. Pescara’da bulunan Abruzzo Folk Gelenekleri Müzesinin bir öğretici archeological seksiyonu vardır.  Teramo’da bulunan Pinoteca Civica'da harikulade fayans bezemeleri görülebilir. Chieti Ulusal Eski Eserler Müzesi Capestrano Savaşçısı (dördüncü yüzyıl) parçaları gibi birçok Italik, Grek ve Roma dönemi eserlerine sahiplik eder. 

 

Gezilecek Yerler :

Sulinona, Roccaraso ve Scano; beş mil yüksekliğindeki ova ve hiç şüphesiz Ulusal Park ve bir turistin seyrine doyamayacağı 2914 metre yüksekliğinde “Gran Sasso”.

 

Araba ile Gezi Haritaları:  1  2  3  4