İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Lombardia Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

MILANO

Bergamo

Brescia

Como

Cremona

Lecco

Lodi

Mantova

Pavia

Sondrio

Varese

: 23.859 km2

: 8.856.074

 

: % 3,1

: % 43,3

: % 53,6

: % 4,1

: 520 (1.000 kiside)

 

: 1.369.231

: 114.936

: 194.502

: 87.059

: 74.113

: 45.872

: 42.250

: 53.065

: 76.962

: 22.097

: 85.687

 


 

Oteller ve diğer Konaklama Yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Bölge, Po Vadisinin orta kısmını kapsamaktadır. Lepontine, Rhaetion ve Orobic Alpleri kuzey sınırlarını oluştururlar. Lago Maggiore’den Varese Gölü, Iseo, Como ve Garda Gölleri dahil İtalya'nın önemli göllerini kapsayan tepelik bir alanı içine alır ve Po Nehri sayesinde su açısından oldukça zengindir. 

 

Önemli Şehirleri :

Bölge Merkezi Milano’dur. Kendi çevreleri dahilinde diğer önemli kent merkezleri sırasıyla; Bergamo, Brescia, Como, Varese, Sondrio, Pavia, Cremona, Mantova, Lodi, Lecco sayılabilir.

 

Sanat :

Lombardia, Romanesk mimarinin beşiği olarak kabul edilir ve bu tarzın güzel örnekleri bölgenin en küçük yerleşimlerine kadar yaygınlık göstermektedir. Gotik döneminin en göze çarpan örneği Milano Kadetrali’dir. Rönensans dönemi mirası eserleri arasında görkemli saraylar ve şatafatlı kiliseler sayılabilir. Lombardia resim sanatının onbeşinci yüzyılda doruğa ulaştığı görülür.

 

Müzeler :

Milano: Sforza Kalesi içinde bulunan tablolar, heykeller ve uygulamalı sanatlara ayrılmış seksiyonları ile Sanat Eserlari Müzesi; resim sanatının her dönem kabul görmüş başyapıtlarına ev sahipliği yapan Brera Galerisi; büyük ressamların tablolarından oluşan bir kişisel kolleksiyonun sergilendiği Poldi kenti Pezzoli Müzesi; avadanlık, sanat objeleri ve antik müchevheratin görülüp gezilebileceği Pinoteca Ambrosiana Müzesi. Demiryolu ve Hava Taşımacılığına ithaf edilmiş olan Ulusal Bilim ve Teknik Müzesi.

Brecia kentinde bulunan Roma Müzesi daha çok Hıristiyan Dönemine adanmıştir. Como Şehir Müzesi yerel sanat ve tarihini sergileyen çok sayıda odaya sahiptir. Cremino Şehir Müzesi Romanesk buluntu ve mosaiklerden oluşan bir kolleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Yine Stradivariano Müzesi antik dönem ünlü keman yapım ustalarının tarihini anlatır. Bergamo kenti önemli bir müze olan Carrara Akademi Galerisine sahiptir.  Mantua kenti Dükalık, Gonzaga Sarayları ve Risorgimento Müzesi ile dikkat çeker. Pavia kentinde arkeloji ve resim sanatı Müzesi dikkati çekmektedir.

 

Gezilecek Yerler :

Sıradışı bir mimariye sahip romantik Anıtsal Su Yolları, zengin sanat galerileri ile ve sportif aktiviteleriyle vb ile, dünyanın önde gelen ticaret merkezlerinden Milano bütün bölgeye damgasını vurmaktadır. Bölge kırsal çevresi, vadileri, Alp dağları uzantıları ve geniş “Göller Bölgesi” ile Ziyaretçilere geniş bir şehir dışı seçeneği sunmaktadır. Garda Gölü üzerinde bulunan Sirmione Yarımadası ve “Gardasana” kıyışeridi; ayakkabı üreticilerinin merkezi kabul edilen Vigevano adlı şirin dukalık kasabasını kapsayan Lomellina Bölgesi; Pavia’nın üst bölgesinde bağları ile ünlü Oltrepo. Alp bölgesinde Valtellina Vadisi, heybetli dağ manzaraları, şaşırtan peynir ve şaraplarının yanısıra kayakçılara uzun ve uygun eğim olanağı sağlamaktadır. 

 

Araba ile gezinti haritaları:   1  2  3  4  5