İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Lazio
 
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehir, nüfus ve yüzölçümü

ROMA

Frosinone

Latina

Rieti

Viterbo

: 17.227 km2 (% 5,7)

: 5.247.121

 

: % 4,6

: % 20,2

: % 75,2

: % 11,4

: 511 (1.000 kiside)

 

 

: 2.640.454 - 5.352 km2

: 47.725   - 3.264 km2

: 113.239 - 2.250km2

: 45.971   - 2.749km2

: 60.235   - 3.612km2

 


Coğrafi Konumu :

Bölge, kıvrımlı tepeleriyle, batı Apenin sinsilesinden Tiren denizine doğru uzanır. Kıyı şeridindeki düzlükler ile hinterland sırtları ve kalkerli yüksek yaylaları arasında sürekli değişen bir görünüm arz eder. Lazio, şimdi Bolsena, Vico, Bracciano, Albano ve Nemi göllerine yataklık yapan sönmüş volkan kraterlerinin olduğu dört ayrı antik volkanik kısımdan oluşmaktadır.

 

Önemli Şehirleri :

Roma, hem İtalya’nın başkenti, hemde bölgenin merkezidir. Kendi bölgelerinde merkez konumundaki diğer önemli şehirler; Frosinone, Latina, Viterbo ve Rieti olarak sıralanır.

 

Sanat :

Roma uygarlığının beşiği olan Latium kenti, aynı zamanda değişik dönemlere ait sıradışı bir zenginliğe sahip buluntularıyla önemli bir yere sahiptir. Etrüsk uygarlığının izleri halen belirgin biçimde hissedilmekte olup, Veio, Vulci, Tarquinia ve Cerveteri kentlerinde görülmektedir. Bölge, Orta Çağ'dan on sekizinci yüzyıla kadar olan dönem içerisinde yoğun sanat yaşamının bir merkezi olmuş, diğer taraftan Kilisesi ile odak noktası olmuştur (Roma şehrinin kalbinde papalık makamın yeraldığı Vatikan şehri).

 

Müzeler :

Roma şehri, Ulusal Müzesiyle dünyanın en önemli arkeolojik koleksiyonlarından birisine ev sahipliği yaparken, Capitoline Müzesi de en eski klasik dönem heykellerin sergilendiği mekandır. Palazzo Dei Conservatori Müzesinde, Grek–Roma heykelleri, Etrüsk vazoları, Hıristiyanlık öncesi sarkofajları görülebilir. Pinacoteca Capitolina Müzesi ise önemli tabloları bünyesinde barındırmaktadır. Ziyaretçiler, Asur, Babil, Mısır ve Etrüsk buluntularının sergilendiği Baracco Müzesi ile birlikte Eski Eserler Ulusal Galerisi’ni, Borgese Müze ve Galerisini ve Villa Giulia Ulusal Müzesini gezmemezlik etmemelidirler. Sayısız başyapıtı bulunan Vatikan Müzesi Kompleksi, ayrı bir ilgi gerektirmektedir.

 

Gezilecek Yerler :

Roma ve çevresinde oldukça fazla gezilip görülecek yerler vardır. Başkent Roma kemerleri ve anıtsal yapıları ve bunların Rönesans ve Barok Sarayları, müzeleri ve meydanları obeliskleri ve çeşmeleri ile bin yıllık bir tarihin şahitliğini yapan kalıntılara sahiptir. Roma’nın merkezinde bulunan Roma Dönemi Forum’u, heybetli ve dünyaca ünlü Collessium’u ve St. Peter (Pietro) Bazilika’sı görülmeye değer yerler arasındadır. Ziyaretçiler arkeolojik kazı alanları arasında olan Travestere mahallesi dışında, Adriana Villa’sı ve Villa D’Este'si ile meşhur Tivoli’ye giderek görebilir. Roma’nın hemen dışı bölgesi olan Kale çevresi ziyaretçilere şirin küçük köyler, bağlar, ve hoş bir panorama sunmaktadır.

Civitavecchia’dan Anzio’ya kadar olan kumlu sahiller sıcak yaz sezonlarında kolay tatil olanağı sunmaktadır.  Sperlonga ve Gaeta kıyıları kayalık bir yapıya sahip olup kaçırılmayacak yerler arasında Pontine Adaları ve Circeo Ulusal Parkı bulunmaktadır. Iyi korunmuş Ortaçağ antik papal kentinde kaçırılmayacak bir yer de Papal Sarayıdır.

Sahil tatil bölgeleri arasında en önemlileri; Santa Marinella, Anzio, Nettuno, Sabaudia, Terracina, Gaeta, Sperlonga ve Pontine Adalarıdır. 

Araba ile gezinti haritalari:  1  2  3  4  5  6