İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri PiemonteBolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

TORINO

Alessandria

Asti

Biella

Cuneo

Novara

Verbano-Cusio-Ossola

Vercelli

: 25.399 km2

: 4.302.565

 

: % 6,7

: % 41,3

: % 52

: % 7

: 546 (1.000 kiside)

 

: 962.507

: 90.753

: 73.557

: 48.324

: 55.794

: 101.112

: 30.517

: 49.458

 


Oteller ve diğer konaklama yerleri

Coğrafi Konumu :

Bölgede dağlar ve ovalar, çiftçilik ve endüstri hepsi bir armoni içinde Maritime, Cottian, Graian, Pennine Alpleri ve Lepontine Alplerinin küçük bir kısmını kapsayan Büyük Alpler yayı boyunca uzanırlar. Langhe ve Monferrato adlı yüksek tepelik alanlar Bölge içinde kalır. Kaynağı Piedmonte’den alan Po Nehri Alpler boyunca birçok küçük akarsuyu da içine alarak Po ovasına akar. Piemonte’de irili ufaklı bir çok Alp dağı gölü vardır; Canavese gibi küçük olanlarının yanısıra, daha çok doğu tarafta bulunan Lago Maggiore ve Lago D’Orta gibi büyük olanları da vardır.

 

Önemli Şehirleri :

Bölge Merkezi Torino kentidir. Diğer önemli çevre merkezleri Asti, Alessandria, Cuneo, Novara, Vercelli ve Vebania olarak sıralanabilir.

 

Sanat :

Torino ve Susa kentlerinde ilgi çekici Roma Dönemi izlerine raslanmıştır. Saluzzo, Chieri and Ciriè kentlerindeki görkemli Sacra di San Michele Kilisesi, Staffarda Manastırı, Sant'Antonio di Ranverso Kilisesi, Vercelli Sant'Andrea Kilisesi ve diğer belli başlı kiliseler Romanesk Dini mimarinin göze çarpan örneklerini teşkil etmektedirler.

Savoy Dükalığının başkenti olarak özellikle Torino kenti Piemontese şehirleri arasında Barok tarzı mimariden en çok etkilenen şehir olarak bilinmektedir; Carignano Sarayı, Madama Sarayı, heybetli Stupinigi Kalesi, Torino’nun yüksek tepesi üzerinde yükselen Superga Bazilikası, sıradışı örneklerini oluştururlar.

 

Müzeler :

Ziyaretçilere Avrupa'nın ve hatta dünyaca en zengin olarak kabul edilen Mısır Kahire müzesinin ardından, eski medeniyetlerin çok değerli parçalarının sergilendiği Kraliyet Silahhanesini kaçırmamalarını tavsiye ederiz. Sabaud Galerisi Piemontese bölgesi, Dutch ve Flemish okulları  resim sanatı eserlerinin dışında Beato Angelico ve Pollaiolo gibi Toscana'lıların çok değerli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Vercelli kenti Borgogna Müzesi, yerel Rönesans ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapmaktadır; Alessandria Şehir Müzesi ve Pinacoteca birer geziyi hak etmektedirler. Asti kenti Sanat Galerisi onbeşinci, onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıl resim sanatını sergilemektedir. Cuneo kenti Şehir Müzesi özellikle yerel sanat ve tarihini muhafaza etmektedir. Novara kenti ise onbeşinci yüzyıl Katedral Manastırı Elyazmaları Müzesi gezilebilir.  

 

Gezilecek Yerler :

Piemonte birçok yazlık tatil yörelerinin yanısıra Sestrières, Sauze D'Oulx, Limone, Bardonecchia and Macugnaga gibi kayak merkezlerine de sahiptir. Langhe bölgesi dünyaca ünlü kırmızı şarapların (Barolo, Fresia, Barbera, Gringolino, Dolcetto) eşsiz beşiği ve nadir tartufa mantarı ile ünlüdür.  Gezilmesi “gereken” yerlerden birisi Lago Maggiore gölü ile muteşem manzarası her tour kapsamına dahil edilip gezilen  “bahçe-adaları” ve hemen yanıbaşında Orta Gölü’dür.

Ana endüstri üretimi otomobil üretimi olan Torino kenti ve Avrupanın en önemli daktilo üreticisi Ivrea kasabası endüstri meraklılarının kaçırmaması gereken yerlerdendir. Buna ek olarak Torino şehri meraklılarınca çok iyi bilinen Mole Antonellina isimli bir Mısır Eserleri Müzesinin yanısıra Superga Kilisesi ile de ün kazanmıştır. Bunlara ilaveten bölgesine göre farklılık gösteren leziz mutfağı ile de bilinmektedir. 

 

Araba ile gezinti haritaları:   1  2  3  4  5