İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Marche Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

ANCONA

Ascoli Piceno

Macerata

Pesaro ve Urbino

: 9.693 km2

: 1.429.205

 

: % 9,7

: % 36,2

: % 54,1

: % 6,7

: 511 (1.000 kiside)

 

: 101.285

: 53.591

: 43.040

: 88.713

 


Coğrafi Konumu :

Tatil beldeleri ve ince kumlu plajları ile dünyaca ünlü Bölge Apenin sıra dağları ile Adriyatik Denizi arasında uzanır. Adriatik Denizine bakan kısmı daha çok dağlık ve tepelerle yükseltili bir görünüm arz eder. Dağlık kısımı kıraç ve dar vadileri, derin dar geçitleri, bazen aceleci bazen ulaşılmaz ırmakları (Furlo Gorgo) ile görülmeye değer yerler arasına girmektedir. Yine yumuşak biçimde inip çıkan tepeleri ve ırmaklar ile yer yer kesilen düz ovaları ile kıyışeridi güzel bir gezi olanağı sunmaktadır.

 

Önemli Şehirleri :

Ancona bölge merkezidir. Kendi çevrelerinde merkez durumundaki diğer kentl er Ascoli Piceno, Pesaro, Urbino and Macerata olarak sıralanabilir.

 

Sanat :

Çok sayıda ve Kaydadeğer Roma Dönemi kalıntıları Ascoli, Fano, Ancona, Ferino, Urbisaglia ve Macerata yakınlarında bulunur. Bizans öğelerinin karıştığı Romanesk Mimari tarzı, Ancona ile Ascoli arasındaki alanda görülür. Gotik tarz ise daha çok Ascoli ve Tolentino’da rastlanmaktadır. Bölge en yüksek sanatsal altın çağına Rafael ve Bramante gibi yerel sanatçılar sayesinde Rönesans döneminde ulaşmıştır.

 

Müzeler :

Adriatiğin en büyük ticari limanı olan Ancona kentinde gezilecek yerler arasında; illginç bir arkeolojik kolleksiyon ile Marki’ler Ulusal Müzesi; ortaçağ buluntularına, Şehir Pinacoteca’sında bulunan önemli resim sanatı eserleri (Tiziano, Lotto) ile Katedral Diocesan Müzesi; Ascoli Belediye Pinacoteca’sındaki zengin fresk sergisi; Pesaro kenti Şehir Müzelerinde tablolar, ünlü Rönesans “botteghe” (sanatevi) seramikleri ve arkeolojik buluntuları bulunmaktadır.

Urbino Marki’ler Ulusal Galerisinde Marchigiana Sanat Kolleksiyonu (Rafaello, Titian, Piero della Francesca); Albani kenti Museo del Duomo ondördüncü yüzyıl freskleri, tablolar, seramikler ve kutsal emanetler görülebilir; Rafaello’nun doğduğu ev de bir ziyareti hak etmektedir.

Macerata Belediye Kütüphanesi çok eski bir incunabula; Araba Muzesinde bazı antik araba örneklerini görmek mümkündür.

 

Gezilecek Yerler :

San Giorgio Limanı, Fario ve Senigallia gibi balıkçı kasabaları ve tatil beldeleri ile öne çıkan kumlu sahillleri; Kıyışeridi ve panoramik görünümlü yaban hayatı sığınağı dimdik kayalık Mount Conero Dağlık Burnu;  İç kısımlar Sibillini Ulusal Parkına doğru tepelik ve vahşi görünüm alır. Jesi kentinde Akordeon Fabrikası gezilebilir. Urbino kenti çevresi (San Leo Kalesi) çok dinlendirici bir yer olarak bilinir. Panoramik görüntüsü ve çevresi ile şirin bir kent olan Pesaro’da bir geziyi hak etmektedir.

Araba ile gezinti haritaları: 1  2  3