İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Puglia Bolgesi
 

Yüzölcümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirlerin nüfusu;

BARI

Brindisi

Foggia

Lecce

Taranto

: 19.357 km2

: 4.031.885

 

: % 16,3

: % 24,5

: % 59,2

: % 16,1

: 332 (1.000 kiside)

 

: 342.309

: 95.383

: 156.268

: 100.884

: 232.334

 


Coğrafi Konumu :

Bölge, Adriyatik Denizinin güneyinde bulunan büyük bir bölgeyi kapsamaktadır. Bu bölge yarımadanın doğusunda yer almakla birlikte Adriyatik ve Iyon Denizine bakan uzun bir sahil şeridine sahiptir.  Pulia, oldukça geniş, bazen teraslı ve kayalıklı olabilen düzlük ovalardan oluşmaktadır.

Murgia yüksek ovası ve kıyıları, ziyaretçilerine oldukça etkileyici karstik formasyonlar sunmaktadır. Gargano bölgesinde bulunan oldukça dik yamaçlı kıyı şeridi dışındaki sahil bölgeleri genellikle kumlu veya kayalıklı fakat çoğunlukla düzlüklerden oluşur.

 

Önemli Şehirleri :

Bari, bölgenin merkezi olarak kabul edilir. Birindisi, Foggia, Lecce ve Taranto diğer önemli şehirleri arasında sayılırlar

 

Sanat :

Çok sayıda ilgi çekici megalitik anıtsal taşlar (dolmen ve menhir) açısından zengindir. Cannea ve Ignazia Savaş Alanları iki önemli arkeolojik komplex olarak önemli gezi alanlarıdır. Bütün bölge boyunca görülmeye değer Roma kalıntıları dikkat çeker.

Bölge kentlerinden özellikle Bari, Trani, Barletta, Molfetta, Bitonto, Ruvo di Puglia  kent katedrallerinde hakim gürkemli mimari eserler Romanesk özelliği taşımaktdır. Ayrıca Bari, Gioia del Colle, Lucera ve Castel del Monte’de bulunan onüçüncü yüzyıl devasa bizans –arap tarzı kaleler ilgi çekici gezilecek yerler arasında yer alır. Barok tarzı altın çağını anlatan iz bırakan örnekleri Lecce’de görmek mümkündür.  

 

Müzeler :

Ziyaretçiler mezar odaları kazılarında günışığına çıkan Neolitik ve Bronz Çağı mezar objeleri, seramik ve bronz avadanlığın sergilendiği Arkeoloji Müzesinin içinde bulunduğu Bari kenti Universite Palas Kompleksini gezebilirler.

Salento Güzel sanatlar ve folklor Müzesi Heykel ve Roma Dönemi kalıntıların sergilendiği Bölgesel Müzeye Lecce ev sahipliği yapmaktadır. Taranto Ulusal Müzesi, Magna Graecia açısından büyük bir öneme sahiptir.  Foggia Medeniyet Müzesi tarih öncesi seksiyonu ve ilgi çekici hrıstiyanlık-öncesi epigraf bölümü kapsamakta ve yine Pinacoteca yirminci yüzyıl yerel ustaların çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Gezilecek Yerler :

Tüm Gargano bölgesi ve Birindisi’den Santa Maria di Leuca’ya kadar olan kıyı şeridi; sıradışı bir güzelliğe sahip Castellana ve Gravina Mağaraları Tipik evleri (silidirik konik evler) ile meşhur Alberobello.

Ionya kıyısında bir zamanları Magna Graecia’nın en önemli şehri olarak bilinen Taranto. Barok eserler açısından zengin Lecce.

 

Araba ile gezinti haritaları: 1  2  3  4