İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Umbria Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

PERUGIA

Terni

: 8.456 km2

: 811.831

 

: % 8,8

: % 33

: % 58,2

: % 9,9

: 521 (1.000 kiside)

 

: 144.732

: 108.248

 


Coğrafi Konumu :

İtalya’nın yeşil kalbi olarak bilinen Bölge ağaç ve su kaynakları açısından zengin daha çok dağlık ve tepelik bir görünüm arzeder. Sayısız vadi ile Apeninler Bölgeyi baştan başa katetmektedir. Bölgenin en büyük gölü Trasimeno’dur.

 

Önemli Şehirleri :

Perugia Bölgenin merkezi olup Terni diğer önemli anakent merkezidir.

 

Sanat :

Umria Bölgesi, Etrüsk Uygarlığı izleri açısından çok zengin olup ziyaretçiler Roma dönemi kalıntıları bakımından zengin Todi, Bettona, Orvieto ve Perugia kentlerini gezebilirler; özellikle Spello Roma Dönemi etkileyici kalıntılarına sahiptir.

Diğer Roma Dönemi kentleri Assisi ve Gubbio olup, Romanesk mimari bölgeye onikinci yüzyıldan itibaren yayılmaya başlamıştır; Assisi ve Spoleto Katedrallleri, Bevagna kenti St. Silvestro ve St. Michele birkaç güzel örnek olarak gösterilebilir. Yüksek bir düzeye ulaşan Gotik Tarzı Mimari hemen hemen bütün kentlere yayılmış durumdadır. Diğer mimari tarzlara oranla ön plana çıkma başarısını gösteren Rönesans dönemi Perugia, Gubbio ve Todi kentleri görkemli anıtsal yapılarında görülebilir.

 

Müzeler :

Perugia kentinde bulunan Umbria Ulusal Galerisinde, Boninsegna Dükalığı, Beato Angelico, Piero della Francesca başyapıtlarına sahip Gotik Resim Sanatının bu en önemli kolleksiyonu segilenmektedir. Umbria Ulusal Arkeolojik Müzesi, görkemli olduğu kadar zengin bir Etrüsk kolleksiyonuna ev sahipliği etmektedir. Hıristiyanlığın önemli kişiliklerinden bir olan San Francesco’un doğum yeri olan Assisi, Azizlerin yaşantısını anlatan 28 görkemli sahneyi kapsayan dünyaca ünlü Giotto freskoları ile eşsiz San Francesco Katedralinin, Katedral Müzesi ve Pinocoteca Şehir Muzesine ev sahipliği yapar. Spoleto kasabası Çağdaş Sanat Galerisine sahiptir. Gubbio Şehir Müzesi, ikinci yüzyıla tarihlenen yedi bronze tabağı ile ünlü “Eugubine Masası”nın sergilendiği yerdir. Foligno kenti ise ziyaretçilerin ilgilerine Arkeolojik Müzenin yanısıra Pinacoteca Şehir Müzesini sunmaktadır.

 

Gezilecek Yerler :

Clitunno ve Subasio Dağı’dan kaynağını alan ve İtalya’da en yüksek olarak kabul edilen Marmore Şelaleleri tarih ve doğa açısından zengin Umbria Bölgesindedir. Assisi kentindeki Santa Maria değli Angeli ve Rocca Maggiore Bazilikaları bulunmakta, Antik Spoleto kentinde Roma Tiyatrosuna ilave olarak Druso Kemeri vardır. Perugia yakınlarında bir Etrüsk Mezarı olan Ipogea dei Volumni görülebilir. Katedrali ile şirin kent tepesi üzerinde bulunan kayası ile Orvieto kenti leziz mutfağı, iyi şarabı küçük bir geziyi hak etmektedir.  Terni kasabası domuz et yemekleri ve Norcia siyah Tartufosu ile ünlüdür.

Bölge Aziz Francesco ve Azize Claire (Assisi’de), Aziz Benedict (Norcia’da) ve Azize Rita’ın (Casia’da) vatanı olarak kabul edilir.

Güzel Sanatlar Okulu ile İtalya sanat hayatında önemli bir rol oynayan Umbria’nın büyük kasaba ve köyleri kendilerine özgü  güzelliklerini ziyartçilerin beğenisine sunmaktadır.

Daha çok dini karakter gösteren Festivallerden en önemlileri, Assisi’de düzenlenen Tövbe Yortusu, yine Gubbio kasabası “Ceri” Yarışı, Orvieto kasabası Corpus Chiristi (İsa’nın Bedeni) taşınması töreni, Nocia kasabası siyah Tartufo ve Perugia’nın Şekerleme festivaleri ziyaretçilerin daha çok damak tadına hizmet etmektedir.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3