İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Veneto Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

VENEDIK

Belluno

Padova

Rovigo

Treviso

Verona

Vicenza

: 18.365 km2

: 4.380.797

 

: % 7,3

: % 41

: % 51,7

: % 4,5

: 486 (1.000 kiside)

 

: 309.422

: 35.572

: 215.137

: 52.472

: 83.598

: 255.824

: 107.454

 


Oteller ve diğer Konaklama Yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Doğu kısmından güneye doğru Dolomitilerin bir bölümünü teşkil eden Bölge, sınırları içinde bulunan Po Deltası ile su açısından zengindir. Görünüm açısından birbirinden farklı iki değişik İtalya’yı Bölgede görmek mümkündür.

 

Önemli Şehirleri :

Venedik Bölgenin merkezi durumunda olup, diğer önemli merkez konumundaki kentler; Verona, Padova, Vicenza, Treviso, Rovigo, Belluno şeklinde sıralanabilir.

 

Sanat :

Bölgede çok sayıda önemli Roma Dönemi kalıntısına raslanmıştır; Verona kenti Arenası bu konuda en güzel örnektir. Venedik civarında Bizans etkisi açıkça görülmektedir (St. Mark ve Torcello Katedralleri); denizden içeri doğru bir geniş alanda Romanesk ve Gotik Sanatının göze çarpan birçok örneğini barındırmakta olan Bölge’de Sanat değeri yüksek çok sayıda Rönesans Dönemi Sarayları  bulunmaktadır.

 

Müzeler :

Venedik kenti Akademi Galerisi, 1300-1700 yıllarına tarihlenen Veneto Bölgesi tablolarına ev sahipliği yapar; önemli tabloları olan Franchetti Galerisinin yanında Guggenheim Kolleksiyonu ise çağdaş sanatın uluslararası eserlerini sergilemektedir. Yapılan yıllık organizasyonlar ile Uluslararası ilginin yöneldiği başka bir yer ise Palazzi Grassi’dir. 

Verona resim sanatına adanmış olan Verona Şehir Sanat Müzesinin yanısıra, Arkeoloji Müzesi ve Fresk Müzesi; Vicenza kentinde etnolojik ve arkelolojik bir özellik taşıyan Şehir Müzesi ve Pinacoteca Müzesi, Padova’da Giotto Freskleri ile ünlü Scrovegni Şapelini, Şehir Müzesi ve Botanik Bahçesi kayda değer müzeler arasındadır.

Treviso kentinde modern mobilya ve heykelleri ile Casa Trevigiana Müzesi, Rovigo kentinde ise Concordi Galerisi (onbeş-onsekizinci yüzyılları dönemi Veneto Bölge Güzel Sanatlar Okulu) ile Polesine Uygarlığının sergilendiği Şehir Müzesi önemli ziyaret yerleri arasında yer almaktadırlar.

 

Gezilecek Yerler :

Veneto adaları olarak bilinen Murano, Burano ve Torcello; Brenta Kanalı ve Venet Villları'nın yanısıra büyüleyici ve eşsiz laguna ile görkemli kırmızıya çalan kulemsi tepeleri Dolomitiler ziyaretçilerin yakın ilgisini çekmektedir. Sanat zenginliklerine boğulan Bölge Verona kenti Arena’sında olduğu gibi merkez kentlerinin hemen hemen hepsinde Roma kalıntıları saraylar mevcuttur.

Ortaçağda ünlü bir kent olarak ün kazanan Venedik şehrinde olduğu gibi hemen hemen her şehir ve kasaba Gotik Mimari tarzından Rönesans’a uzanan döneme tarihlenecek ve bütün bu mimari tarzları kapsayacak saraylara ve diğer yapılara sahiptir.

Genel literatürde Venedik ismi Veneto bölgesi anlamında kullanılmaktadır. Gerçekten de kelimeler onu güzelliğinin, küçük şirin adalarının, köprülerinin ve Büyük kanal ve San Marco Meydanı başyapıtların  tanımlanmasında yetersiz kalmaktadır.

400’den fazla tarihi kilisesi ile Venedik San Marco Bazilikası başdöndüren mimari tarzı ile dünya çapında eşsiz bir konum kazanmıştır. Güney Veneto bölge Lagunası tablosal nefes kesen manzarası ile başka bir kanal kenti olan Chioggia’nın balıkçı limanıdır.

Bölgede her yer iyi şarap açısından zengindir; Treviso’nun ünlü  “kırmızı” ve ”beyaz” şarapları arasında bir gezinti yapılabilir. Fiziki konumları ile eşsiz olan Dolomitiler, muhteşem kayak merkezleri (Cortina, Misurina, San Vito), tırmanma kayaları, trekking olanakları (yüksek seviye rutları)  ile doğal parkları ile vahşi yaşam sığınakları ile ün yapmıştır.

20 km uzunluğunda açık-hava müzesi şeklinde bir görünüm arzeden Brenta Kanalından bahsetmemek mümkün değil; Palladio’nun görkemli villaları, Albano ve Montegrotto merkezleri ve güney tarafı Veneto sınırında “Dolomitiler Kraliçeleri” Cortina kasabası.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3  4  5