İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Basilicata
 

Yüzölçümü: 9.992 km2

Nüfus: 610.528

Çalışan nüfus;

Tarımda: % 20,2

Endüstride: % 25,9

Hizmet sektöründe: % 53,9

İşsizlik: % 20,5

Otomobil sayısı: 333 (1.000 kiside)

Belli başlı şehirler ve nüfusu;

POTENZA: 65.714

Matera: 54.919

 


Coğrafi Konumu :

Bölge kıraç ve dağlıktır. Biri Iyonya Denizine açılan Taranto Körfezi merkezinde, diğeri, küçük olanı, Maratea tatil bölgesi ile meşhur Tiren Denizinde olan iki kıyışeridi vardır. Çıplak dağlar dik yamaçları ile İyonya denizine doğru inerler.

 

Önemli Şehirleri :

Potenza bölge merkezi; Matera önemli bir kent merkezi olarak bilinir.

 

Sanat :

Çok eski çağlara tarihlenen arkeolojik buluntular açısından zengindir. Grek dönemi kalıntıları (Ppalarine Tabletleri) Metaponto’da, Roma dönemi kalıntıları ise Venosa’dadır. Venosa ve Cerenza’da (Romanesk Tarz) bulunan görmeğe değer Ortaçağ Sanatı örnekleri ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Mimari Matera, Melfi ve Lagopesole’de Arap-Bizans ve Fransız etkisi altında bir karışım oluşturmuş olup Bölge Barok tarzının açık biçimde Neapolitan etkisinde kaldığını göstermektedir

 

Müzeler :

Potenza Bölgesel Arkeoloji Müzesi önemli bir tarih-öncesi koleksiyonuna, ilgi çekici bir etnografik seksiyona ve çok sayıda Grek ve Latin Yazıtlarına  evsahliği yapmaktadır. Matera’da bulunan, Neolitik, Bronze ve Demir Çağlarına tarihlenen seramik ve paleolitik kalıntıları Ridola Ulusal Müzesinde sergilenmektedir. Pinacoteca d’Errico ise onyedinci onsekizinci yüzyılllar arası Neapolitan okulunun görülmeye değer yağlıboyalarını sergilemektedir.

 

Gezilecek Yerler :

Ziyaretçiler Matera’da, tuf kayalık bölgesinde, kayaya kazılarak inşa edilen kiliseleri ve evleri oluşturan meşhur “Matera Taşlarını” görebilir, Policastro Körfezi bölgesi büyüleyici İyonya Denizi’nin ve  Metaponto Antiquarium’nun keyfini çıkarabilirler. Bu küçük bölge Monticchio gölleri ve güney İtalya’da yürütülen kazılarda günışığına çıkarılan tarih-öncesi kalıntıların görülebileceği önemli bir Müzenin bulunduğu Maratea Marinası gibi doğal harikalarla doludur.

Metaponto ise Magna Graecia’nın ilgi çekici arkeoloji bölgesi olarak bilinir.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3