İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Molise Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

CAMPOBASSO

Isernia

: 4.438 km2

: 330.900

 

: % 19,6

: % 24,9

: % 55,5

: % 15,1

: 353 (1.000 kiside)

 

: 50.941

: 20.993

 


Coğrafi Konumu :

Adriatik denizine bakan Gargano Dağlık Burnu kuzey dağlık ve tepelik bölgesi Abruzzo manzarasının bir parçasıdır. Abruzzo ve Molise bölgeleri 1963’e kadar bir bölge olarak tek bir yönetim altında idare edilmekteydiler. Güney bölgeleri arasında Apenin sinsilesinin sularını toplayarak Adriyatik Denizine boşaltan yegane zengin su yoluna ilaveten, Volturno, Bow kentlerinin su bolluğu ile diğer ırmaklar Campania Bölgesini geçtikten sonra Tiren Denizine dökülür.

 

Önemli Şehirleri :

Molise bölgesinin merkezi Campobasso’dur; diğer kasabaların merkezi ise Isernia’dır.

 

Sanat :

Molise’nin tarihi sıkı biçimde Samnites’lere bağlıdır. Volturno’da bulunan San Vincenzo ve San Lorenzo türbeleri sanat ve dönemleri açısından İtalya sanat tarihinde kaydadeğer öneme sahiptir. Ortaçağ mimarisi örnekleri arasında ve ilgi çekici olarak kabul edilen Romanesk tarzı  bu anıtsal yapılar ortaçağ mimarisinin bıraktığı izlere en güzel örneklerdir. 

 

Gezilecek Yerler :

Campobasso kentinde ziyaretçiler Longobard dönemi ünlü savaşlara sahne olmuş tarihi Kale’yi gezebilirler; San Bartalemeo ve San Giorgio Romanesk Kiliseleri; Molise’li ustaların onaltıncı yüzyıl oyma ağaç eserleri ve ağaç heykeller kolleksiyonuna evsahipliği eden St. Antonio Abate Kilisesi.

Şehirden 15 kilometre uzaklaşır uzaklaşmaz, onbeşinci yüzyıl Gotik mezarı ile Romanesk Santa Maria della Strada yükselir. Isernia kasabasında, Samnitic elyazmaları ve yontuları ile Şehir Müzesi dikkati çeker; ondördüncü yüzyıl Fontana della Fraterna çeşmesi de oldukça ilgi çekicidir. Ziyaretçiler Pastena kasabasında küçük bir ormanla çevrili Castelpetroso Addolorata Mezarlığını gezebilirler.

Belki de ziyaretçiler için en popüler yer Adriatik kıyışeridi boyunca görülen Termoli ve Campomarino gibi tatil yöreleri ve de Piano Campitello ve Capracotta dağlarıdır.

Ova üzerinde uzanan modern kasaba Campobasso’nun yüksek tepeden şehre hakim Monteforte Kalesinin çevresini oluşturan antik kesimi ile birlikte görülmeye değer yerler arasındadır.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3