İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Valle d'Aosta Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

AOSTA

Châtillon

Cogne

Courmayeur

Saint-Vincent

Sarre

Verres

: 3.264 km2

: 115.938

 

: % 9,4

: % 24.6

: % 66

: % 3,6

: 652 (1.000 kiside)

 

: 36.214

: 4.624

: 1.448

: 2.957

: 4.942

: 3.780

: 2.723

 


 

Oteller ve diğer Konaklama Yerleri

Coğrafi Konumu :

İtalya sınırları içinde bulunan Mont Blanc, Gran Parasido ve Rosa sıradağ etekleri ile sınırlanan en kuzey köşesince uzanır. İtalya'nın en dağlık kesimi olan bölge Alplerin dünyaca meşhur ve yüksek tepeleri ile tamamen çevrilidir; Mont Blanc, Matterhorn, Monte Rosa ve Gran Paradiso. Sonuncusu güzel alp dağ keçilerinin, kartalların ve diger yabani hayvanların yaşam alanı olan  görkemli Ulusal Park’ın tam merkezinde yer almaktadır.

Yüzlerce berrak derenin oluşturduğu bir su ağı ile beslenen akarsular aşağıdaki vadilerden geçerek Dora Baltea havzasına akarlar.

Karakteristiklerini Alplerden alan bölge oldukça yüksek kısımlarına kadar geniş mera alanlarını barındıran çam ağaçları ile kaplı görünüm arzeder.

İçinde küçük Alp gölleri ile Görkemli dağ manzaraları arasında Monc Blanc ve Gran San Benardo Tuneli gibi tarihe mal olmuş geçiş noktaları bugün dahi önemli ulaşım hatlarını oluşturmaktadır.

 

Önemli Şehirleri :

Aosta Bölgesinin en önemli kenti olup italyan ve fransız dillerinin resmi olarak kullanıldığı özel bir statü ile yönetilir

 

Sanat :

Roma döneminin izlerine Aosta’da rastlamaktayız: Sehir surları, Antik Tiyatro, Agustus Kemeri, Pretorian Anıtsal Kapısı. Ziyaretçiler onbirinci yüzyıla tarihlenen Romanesk Katedral’i beğeniyle gezmekteler. Sant’Orso Kilisesi ortaçağ mimarisinin güzel bir örneğini teşkil etmektedir. Aosta Vadisinde bulunan çok sayıdaki kalelerin hemen hemen tümü sur ile çevrilidir; bunların tamamına yakını cok iyi korunmuş ve ziyarete açılmıştır; bunların birçoğu da yerel tarih muzesi olarak açılmıştır.

Bu kalalerin en iyi bilinenleri Fenic Kalesi, Aymaville Kalesi, Issogne ve Verres Kaleleridir.

 

Gezilecek Yerler :

Avrupa da yüksek kablohattı ile ulaşılabilen Matterhorn, Monte Rosa, Mont Blanc yamaçları; Avrupa’nın kayak merkezleri arasında en önemlisi olarak bilinen Cervinia, doğal güzelliği ile ünlü Gran Pradiso Ulusal Parkı ve diğer sayısız kayak merkezleri, yerel mimarinin hakim olduğu evlerden(rascard) oluşan tipik köyleri ile ve Casinosu ile hizmet veren St. Vincent geniş bir eğlenme olanağı sunmaktadırlar. Ivrea’dan Piccolo San Bernardo’ya kadar Aosta dahil bir alan içerisinde yol boyunca Roma Dönemi kalıntılarını görmek mümkündür. “Grolla”, yörenin sembolü olarak kabul edilen ve Haçlı dönemine tarihlenen bir çömlektir.

Araba ile gezinti haritaları: 1  2