İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Basilicata
 

Yüzölçümü

Nüfus

Calışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirlerin nüfusu;

NAPOLI

Avellino

Benevento

Caserta

Salerno

: 13.595 km2

: 5.630.280

 

: % 11,9

: % 24

: % 64,1

: % 21,5

: 313 (1.000 kiside)

 

: 1.067.365

: 55.662

: 62.561

: 69.027

: 148.932

 

 


Coğrafi Konumu :

İtalya’nın en ince kumsalına sahip Tiren Denizini karşısında gören Bölge çevresi itibariyle vadi ve ovalarla çeşitli yerlerinden kesintiye uğrayan düzensiz masiflerden oluşan dağlık bir bölgedir. Napoli ve Salerno körfezlerinden Capri, Ischia, Procida adalarının doyumsuz ve büyüleyici güzelliklerinin keyfine varılabilir.  

 

Önemli Şehirleri :

Napoli bölgenin merkezi şehiridir. Caserta, Benvento, Salemo ve Avellino diğer önemli şehirler arasında yer alır.

 

Sanat :

Campania Bölgesi, Herculaneum, Pompeii, Paestum ve Cuma antik yerleşim yerlerinde bulunan klasik antik dönem kalıntıları açısından sıradışı bir zenginliğe sahiptir; Roma İmparatorluk Dönemi Amfitiyatrolar, anıtsal giriş kapıları, zengin evleri, köprüler ve mezarlar açısından zengin ve dikkate değer bir ayrıcalık arzetmektedir. Napoli ve Nocera, Paleolitik eserlerin yoğun olduğu kentler olup Longobard Dönemi mimari örnekleri daha çok Capua ve Benvento’da bulunmaktadır. Caserta Kraliyet Sarayı, Barok Stil’in en özgün örneği olarak kabul edilmektedir. Campania Bölgesi köklü bir kültürel geleneğe sahiptir; Üniversitesi 1224 yılında kurulmuş olup, Tıp okulunun Salerno’yu bayındır kıldığı döneme rastlar. Tarih Bölgenin hemen hemen her yerinde birçok önemli anıtsal eser bırakmıştır.

 

Müzeler :

Napoli Ulusal Müzesi dünyanın en önemli arkeolojik koleksiyonlarından (Antik dönem Anadolulu büyük yontu ustaları Polycletus, Lysippus ve Praxiteles’in heykelleri) birine ev sahipliği yapmaktadır; Pompei'de bulunan Mozaik ve freskleri; bir mucevherat koleksiyonu, küçük bronz eserler, yer döşemeleri ve seramikler. San Martino Ulusal Müzesi önemli bir anıtsal eserler seksiyonuna sahiptir. Benevento kenti Sannio Muzesi Samnium ve Italik kalıntıları ve içinde Longobard Prensliğinin çok nadir altın paralardan oluşan ilgi çekici para kolleksiyonu ile tanınmış olan bir arkeolojik bölüm ile dikkat çekmektedir. Bu arada ziyaretçiler Salermo kenti Katedrali ve Bölge Müzesinde sergilenen nadir bulunan parçaların keyfini çıkarılabilirler.

 

Gezilecek Yerler :

En küçük yerleşimi bile görülmeye değer görkemli Amalfi kıyıları; Capri, Ischia ve Procida gibi inci güzelliğndeki Neopolaitan Körfez adaları. Sorrento, Vezüv Dağı, göz kamaştırıcı bahçeleri ile Caserta kenti Kraliyet Sarayı; Vezüv yanardağının yakıp yokettiği Herculaneum, Pompeii ve Paestum kent kalıntıları.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3  4  5  6