İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Friuli Venezia Giulia
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

TRIESTE

Gorizia

Pordenone

Udine

: 7.844 km2

: 1.197.666

 

: % 5,4

: % 31,3

: % 63,3

: % 5,8

: 509 (1.000 kiside)

 

: 231.100

: 38.505

: 50.192

: 99.189

 


Oteller ve diğer konaklama yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Bir morainik amfitiyatro oluşumundan Tagliamento Nehrine doğru uzanan düz bir alanı kapsayan Friuli-Venedik Giulia Bölgesi (sıcak kanlı halkı, leziz mutfağı ve şaraplarıyla, Alpler ve deniz), ovası ve lagunası ile Karnik ve Julian Alpleri kapsayacak şekilde bir Ön Alpler sinsilesi içinde yer alır, Carso bölgesi  “doline” ve sayısız mağaralar gibi İlgi çekici jeolojik oluşumunu sergiler.

 

Önemli Şehirleri :

Trieste, bölge merkezi olarak kabul edilir. Udine, Gorizia ve Pordenone kentleri kendi yörelerinin önemli merkezleri olarak kabul edilirler.

 

Sanat :

Romalılar birçok yere iz bırakmışlar fakat özellikle arkeolojik açıdan zengin ve meşhur bir merkez olan Aquileia kentine bırakılan izler kayda değer ölçüde fazladır. Bizans tarzı önemli geç hıristiyanlık mimari örnekleri Grado ve Cividale kentlerinde yoğundur. Aquieleia Bazilikası Romanesk-Gotik tarzı görkemli mozaiklere ev sahipliği etmektedir.

 

Müzeler :

Trieste kenti dahilinde ondokuzuncu ve yirminci yüzyılları önemli yontu ve fresk eserler koleksiyonuna sahip Revotella Şehir Müzesi; Deniz Şehir Müzesi, denizcilik tarihinin geçtiğimiz yüzyılın sonuna kadar olan dönemini modeller, avadanlık ve projeler ile sergilemektedir. Risorgimento Şehir Müzesi Trieste’nin bağımsızlık mücadelesinin ilginç bir özetini sunmakta; Şehir Tarih Müzesi geniş bir arkeolojik buluntular kolleksiyonununa ve zengin bir epigrafik seksiyonuna sahiptir.

Surla çevrili kale içinde Gorizia kenti Tarih ve Sanat Müzesi ilgi çekici şehir tarihi kolleksiyonu ile sergilenmektedir; Bölge Müzesi onsekizinci ve yirminci yüzyıl arasındaki dönemdeki yerel sanatçılar hakkında bir genel özet vermekte ve Birinci Dünya savaşına adanmış bir müze bulunmaktadır. Udine kentinde Şehir Müzesi ve Tarih ve Sanat Gelerileri hatırı sayılır bir heykel, resim, seramik ve mücevherat kolleksiyonuna sahiptir. Pordenone Şehir Müzesinde sergilenen Friuli okuluna ait değerli ağaç heykeller hayranlık uyandırmaktadır.

 

Gezilecek Yerler :

Trieste yakınında bulunan Carso yöresinde Giant Grotto bulunmaktadır; Cadroipo kentinde şimdi bir expozisyon merkezi olarak kullanılan son Venedik Doge (Dükası)'nın malikanesi olan Villa Manin of Passariano; deniz tarafında Duino ve Sistiana Koyu’nda ise Miramare Kalesi vardır. Roma kolonisi olarak kurulan ve antik bir piskoposluk merkezi olarak bilinen Aquileia kenti, özel bir ilgi haketmektedir.

Udine kenti bahis konusu olduğunda, Tiepolo ve Giorgione’nun eserleri akla gelmektedir, Roma imparatorluğunun belli başlı tüm özelliklerini halen koruyan Trieste kenti ve asma bahçeleri ve selvi ağaçları arasındaki kale üzerindeki St. Mark aslanı ile Gorizia kenti görülmeye değer yerler arasındadır.

Alp Dağları sessiz  dinlenme olanakları sunmaktadır.

 

Araba ile gezinti haritaları: 1   2   3