İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Emilia Romagna
 

Yüzölcümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

BOLOGNA

Ferrara

Forlì

Modena

Parma

Piacenza

Ravenna

Reggio Emilia

Rimini

: 22.125 km2

: 3.909.512

 

: % 8,8

: % 35,1

: % 56,1

: % 5

: 553 (1.000 kiside)

 

: 404.378

: 138.015

: 109.541

: 176.990

: 170.520

: 102.268

: 135.844

: 132.030

: 127.960

 

 


Oteller ve diğer Konaklama Yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Emiglia Romagna bölgesinin yaklaşık yarısını Apeninler oluşturmakta; diğer yarısı ise Adriatik Denizine uzanan geniş bir ova’dan oluşmaktadır. Tipik lagun ve bataklık alandan (Comacchio Vadisi) oluşan kıyı şeridi düz ve kumlu özelliği göstermektedir.

 

Önemli Şehirleri :

Bologna sehri bölgenin merkezi durumunda olup Parma, Ferrera, Modena, Piacenza, Ravenna, Forli, Reggio Emiglia çevre illeri arasında merkezi özellikleri olan diğer onemli yerleşimleridir.

 

Sanat :

Kaydadeğer Roma ayak izleri Hıristiyan-Bizans dönemi görkemli anıtsal yapılarıyla (özellikle doyumsuz mozaikler) Roma İmparatorluğu'nun beşinci ve altıncı yüzyıllarda Batı Romanın merkezi olmuş Rimini ve Ravenna’da bulunabilir. Romanesk-Longobard tarzı örnekler Modena, Piacenza ve Ferrera kent Katedrallerinde görülebilir; Parma Vaftizhanesi ziyaretçilere önemli yontu örnekleri sunmakta, Piacenza ve Bologna kentleri yine çok değerli Gotik tarzı, Rönesans ve Barok tarzı eserler sunmaktadır.

 

Müzeler :

Bologna şehri Ulusal Pinacoteca müzesindeki üç seksiyon ondördüncü yüzyıl ve onsekizinci yüzyıllar arası tablolara ayrılmış; Endüstriyel Sanat Müzesinde onaltıncı-onsekizinci yüzyıl dönemi mobilyalar, çeşitli objeler, kutsal emanetler sergilenmekte; Şehir Arkeoloji Müzesi tarih-öncesi ve Etrüsk dönemi ilgi çekici  buluntulara ev sahipliği etmekte. Ferrera kenti Katedral Müzesi kutsal emanetler, tablolar ve heykellerden oluşan bir koleksiyona sahiptir; Şehir Müzesinde bronze, seramik eserler ve freskler sergilenmekte; Ulusal Arkeoloji Müzesi değerli seramiklere (Attik tarzında kırmızı figürlü vazolar) ev sahipliği yapmakta; Ulusal Pinacoteca Müzesinde ondördüncü yüzyıldan günümüze tablolar görülebilir.

Antik Roma ve Bizans dünyaları arasında bir köprü kent Ravenna, birçok Roma ve Erken Hıristiyanlık Dönemi buluntusuna sahip Ulusal Müzesi; Antik Katedral’de bulunan ilgi çekici eserler kolleksiyonu Arçepiscopal Müzesi; Parma kentinde bulunan ünlü Estense Galleri ve Müzesi, Risorgimento ve Epigrafik Müzeler gezilecek yerler arasında yer alırlar. 

 

Gezilecek Yerler :

Batı Roma İmparatorluğunun son Başkenti olan Ravenna, Bizans anıtsal eserleri ve mozaikleri açısından oldukça zengindir, beşinci yüzyılda inşa edilen Galla Placidia Anıtsal Mezarı ve büyük şair Dante’nin Mezarı; Theodoris Anıtsal Mezarı ve Classe kentindeki muhteşem St. Apollinare Bazilikası. Bologna kentinin görülmeye değer sütunlu caddesi. Rimini kenti Malatesta Tapınağı ve şüphesiz dillere destan Adriatik kıyısı plajları.  Ziyaretçiler Apenin kıyı şeridi sahil tatil yörelerinin keyfini çıkrabilirler. Rimini yakınlarında 9 yüzyıl önce tarih sahnesine çıkan San Marino Lilliputian Cumhuriyeti vardır.

Faenza, seramikleri ile meşhur antik bir kent olarak ün yapmıştır.

Parma, üçyüz sene süren bağımsız bir krallığa başkentlik yapmış bir kent. 1545 yılında ova ortasında kurulmuş sanat başyapıtlarının sevimli kenti Modena, muhteşem Katedrali ile tanınmıştır. Ortaçağ havasını halen koruyan Reggio Emiglia kenti de bir geziyi hak etmektedir.

 

Emiglia Romagna :

Adriatik Denizi ile Apeninler arasında uzanan bölge Farnese, Este, Malatesta ve Bentivoglio gibi tanınmış asil ailelere ev sahipliği yapmıştır. 

Özellikle et yemekleri, sucukları, tortellini ve lazanyası ile meşhur mutfağı dünyaca ünlüdür.

Araba ile gezinti haritalari: 1  2  3  4  5