İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Trentino Alto Adige Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

BOLZANO

Trento

: 13.607 km2

: 890.363

 

: % 10,8

: % 24,4

: % 64,8

: % 3,1

: 467 (1.000 kiside)

 

: 98.158

: 101.545

 


Oteller ve diger Konaklama Yerleri

Coğrafi Konumu :

Dağların sıradışı birlikteliği, bir çok insanın kış ve yaz sporlarının sembolü olan Dolomitiler, hemen hemen tüm bölgeye hakim dağlık bölgeler, zengin ırmaklar, seller ve sayısız göller, dağ kümeleri ve silsilelerinin Adige Nehir vadisi vasıtasıyle bölünerek yarattıkları yalnız güzellikler yüreye hakim görüntülerdir. Batıya doğru Admento ve Brenta grup buzulları, Doğuya doğru Lagorai ve Latemar grupları, Fassa Dolomitileri ve Pale di San Martino. Adige Vadisinden ayrılan birçok görülmeye değer Alp vadisi.

En önemli gölleri Garda, Caldonazzo, Tovel ve Ledro’dur. Geniş kozalak çam ormanları Dolomiti yamaçlarını ve Folgaria, Lavarone ve Pine düzlüklerini kaplar. Bölgede üç tane park vardır; Adainello-Brenta, Panaveggio-Pale di San Martino ve Stelvio.

 

Önemli Şehirleri :

Özel Statü ile donatılmış olan Bağımsız Trento Şehrinin bir özel Yürütme Kurulu vardır. Bir kültür ve endüstri şehri olan Rovereto bölgenin ikinci önemli kentidir.

 

Gezilecek Yerler :

Val di Cembra'da bulunan Segonzano yer piramidi, Dolomitiler, tur güzergahlarının ve yollarının örülmüş network’ü ile geçilen Alpinizmin büyük arenası, ana vadilere hakim sayısız eski şato; Castel, Beseno, Sabbionata, Drena, Stenico, Caldes, Thun, Pergine ve Ivano. Trento kenti Buonconsiglio Kalesi ve Albere Sarayı, bölgesel sanat müzesi ikametgahı; ünlü Trent Könsülünü ağırlayan kiliseler, Romanesk Katedral ve Santa Maria Maggiore. Adige kenti S. Michele, Trento halkının yaşamı ve geleneklerini sergileyen Müzedir. Büyük Savaşın en büyük müzesinin içinde bulunduğu Rovereto Kalesi. Geç Ortaçağ döneminden gelen en eski sanatsal belgeler Ala'da bulunan San Pietro in Bosco, on Tenno ve  San Romedio Kiliselerinde muhafaza edilmektedirler.

Roma dönemi ana mimari yapı Trento kentindeki S. Virgilio ve S. Lorenza Bazilikasıdır. Gotik sanatın tipik örneklerinden bazıları sırasıyla Civezzano, S.Apollinare, Fiera di Primiero ve Fassa‘nın Vigo’su isimli Kiliselerdir. Avrupa Gotik Resim Sanatının değerli taşlarından bir tanesi Trento kentinde bulunan Torre Aquila'daki “Cicli dei Mesi” tarafından temsil edilmektedir.

En ünlü yazlık tatil yöreleri Madonna di Campiglio, San Martino di Castrozza, Canazei, Moena, Vigo di Fassa, Brunico, Selva di Val Gardena e Carezza olarak sıralabilir. Bölgede Garda ve Tovel, Caldonazzo, Molveno ve Toblino gibi daha küçük diğer panaromik göller vardır. 

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3