İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Liguria
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalişan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

GENOVA

Imperia

La Spezia

Savona

: 5.418 km2

: 1.676.282

 

: % 4,4

: % 23,3

: % 72,3

: % 8,9

: 461 (1.000 kiside)

 

: 678.771

: 40.708

: 101.442

: 64.177

 


Oteller ve diğer konaklama yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Kuzey İtalya’nın en ılıman bölgesi Liguria’ya, ön taraftan deniz manzaralı sonsuz bir balkon, arkada sert kaya duvar biçiminde  bir dağ görünümü hakimdir. Ligurya’ya bir deniz rejimi hakimdir.

Liguria kentinin Tiren Denizini gören kısmı, orta kısmındaki Genova Körfezi ile heybetli bir kemer görünümündedir. Deniz Alplerini  ve hemen hemen denize giren Liguria Apeninlerini içine alan dağlık ve tepelik bölge özellikleri gösteren Liguria, dar bir alana sıkışan ovalara yer bırakmayan bir görünüm arz eder. İşte tam burada panaromanın dayanılmaz güzelliğinin keyfini çıkarmak mümkün olmaktadır.

Bölge iki ayrı kısıma ayrılır; birincisi Ventimiglia’dan Genova’ya (batıya doğru) Riviera di Ponente bölgesi ve ikincisi ise (doğu’ya doğru) Genova’dan La Spezia’ya kadar olan bölgedir. “Le Cinque Terre” (beş kent) olarak bilinen Riviera di Levante’nin bugün bile eldeğmemiş panaroma’ya güzel bir örnek teşkil etmektedir.

 

Önemli Şehirleri :

Bölge merkezi Genova olup kendi çevrelerinde önemli merkez olarak kabul edilen diğer kentler; Imperia, Savona ve La Spezia’dır

 

Sanat :

Ventimiglia ve Lunigiana kentlerinde Roma Uygarlığı kalıntılarını görmek mumkundür. Bölgede Riviera di Levante Deniz Cumhuriyeti dönemine tarihlenen kaleler, surlar ve kuleleri gibi ortaçağın önemli izlerini taşıyan Noli kentindeki St. Paragorio benzeri çok sayıda Romanesk mimari örnekleri vardır.

 

Müzeler :

Ziyaretçiler Genova kentinde, 1400- 1700 dönemi Liguria ressamlarının önemli bir kolleksiyonuna ev sahipliği yapan Palazzo Bianco Galerisi; yine zengin bir mobilya kolleksiyonun yanısıra hatırı sayılır bir sayıda Liguria seramiği ve Çin seramiklerini sergileyen Palazo Rosso Galerisi; önemli yağlıboya tabloları olan Palazzo Spinola Ulusal Galerisi; Ceneviz (Genova'lı) denizcileri tarafından yüzyıllar boyunca toplanan doğunun değerli eşyalarının bulunduğu Oriental Sanat Müzesi; Nervi kentinde bulunan Deniz Müzesi; Ventimiglia kenti Paleolitik buluntularca zengin bir Aekeolojik Müzeye sahiptir. Savona kenti Şehir Pinacoteca Müzesinde onaltıncı yüzyıl tablolarının keyfi çıkarılailir. La Spezia kentinde ise ilgi çekici Lunigiana buluntuları sergilenmektedir.

 

Gezilecek Yerler :

Dolceaqua, Baiardo, the Lunigiana’dan oluşan tepelik iç kısmı; Liguria tatil yöresinin büyüleyici kentlerinden birisi Portofino; en basit turist’den en karmaşığına kadar tümüne cevap verecek şekilde donanımlı, San Frutuoso, Punto Chiappa, Noli Burnu Ulusal Parkı tatil yörelerinde ziyaretçiler kumsallarda kendilerine uygun bir seçenek bulmaktadırlar. 

Telkari uygulamaları, danteller, damaskolar ve kadife işleri yerel elsanataları arasında sayılabilir.

Araba ile gezinti haritaları: 1  2  3  4