İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Sicilia Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirlerin nüfusu;

PALERMO

Agrigento

Caltanisetta

Catania

Enna

Messina

Ragusa

Siragusa

Trapani

: 25.707 km2

: 4.966.386

 

: % 14,1

: % 20,9

: % 65

: % 23

: 380 (1.000 kiside)

 

: 698.556

: 55.283

: 61.319

: 333.075

: 28.273

: 231.693

: 67.535

: 125.941

: 69.497

 


Coğrafi Konumu :

Akdeniz’in en büyük adası olma özelliğine sahip Sicilya, İtalya anakarasından Messina Boğazı ile ayrılır. Peloritani, Nebrodi, Madonie, Iblei gibi önemli dağlara sahiptir. Ovalar açısından fakir olan Ada Catania’da bir istisna yapar. Kıyışeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunmakta; küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arzeder. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupanın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasınadadır.

 

Önemli Şehirleri :

Palermo bölgenin merkezi olarak kabul edilmekte, kendi çevresinde merkez durumundaki diğer kentler Messina, Catania, Agrigento, Siracusa, Trapani, Ragusa, Enna, Caltanissetta olarak sıralanabilir.

 

Sanat :

Klasik Dönemde Grek Kolonisi olan Sicilya, Ada’nın hemen hemen her tarafında bulunan Magna Graecia anıtsal yapıları ve kalıntıları daha çok Agrigento, Gela, Tindari, Erice, Taormina, Siracusa yerleşkelerinde yoğunlaşmıştır.

İki değerli taş olarak kabul edilen Segeste ve Selinunte Tapınakları. Piazza Armerina’daki mozaikleri de Roma kalıntıları arasında kabul edilirler. Kaydadeğer bir Hellenistik Miras vardır (Siracuza, Gela, Agrigento, Selinute and Eraclea). Önemli Roma kalıntıları Taormina, Siracusa, Tindari, Solunto, Eloro and Patti kentlerinde görülebilir. Takibeden Sanatsal gelişim Arap-Bizans etkisinde inşa edilmiş olan kiliseler ve saraylar bırakan Norman dönemine rastlar. Gothik tarzı mimari Catania ve Siracuza kalelerinde görülebilir. Barok tarzı mimari ise istisnai bir refah yaşamış Palermo, Catania, Ragusa, Noto and Comiso kentlerinde halen ayaktadır.

 

Müzeler :

Görülmeye değer Etrüsk koleksiyonu, heykeller, Selinunte Tapınağı Metoplarının sergilendiği Palermo Arkeoloji Müzesi; Sicilya Bölgesel Galerisi Ada’nın en önemli sanatsal kolleksiyonuna sahiptir. Catania Şehir Müzesi arkeoloji, antik ve modern sanat, tarihi buluntulara ev sahipliği yapmaktadır. Zengin arkeolojik ve fresk kolleksiyonuna sahip Bölgesel Müze ve Bölgesel Galeri Siracusa’da bulunmaktadır. Agrigento kenti Bölgesel Arkeoloji Müzesine sahiptir.

 

Gezilecek Yerler :

Taormina, Etna Yanardağı ve Agrigento Tapınakları Vadisi görkemli anıtları.

Agrigento Tapınakları Vadisi gezilip görülmeyi hakeder görkemlilikte, aynı biçimde Segeste ve Selinunte Dorik kompleksleri. Marsala yakınlarında birçok Fenike kalıntısının sergilendiği küçük bir ada, Mozia; sürpriz güzelliği ile dikkat çeken–büyük bir lagun- bölge. Adanın iç kesimi tablodan çıkmış görüntüsü veren bazıları çok ünlü Corleone, Prizzi and Partanna adlı köyleri ile  kıraç ve yalnız bir görüntü sunar. Etna Dağı ise ilgililerine bir yandan Yanardağ bölgesine trekking olanakları sunarken, diğer yandan solukkesen güzelliği ile karlı krater gezisine davetiye çıkarmakta.

Bölgenin ünlü geleneksel festivali Agrigento Badem Çiçeği Fuarıdır.   

 

Araba ile gezinti haritaları 1  2  3  4  5  6