İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Sardegna Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirlerin nüfusu;

CAGLIARI

Nuoro

Oristano

Sassari

: 24.090 km2

: 1.648.248

 

: % 14,3

: % 23,7

: % 62

: % 18,7

: 388 (1.000 kiside)

 

: 204.237

: 37.527

: 30.990

: 122.339

 


Coğrafi Konumu :

Akdenizin ikinci büyük adası olan Sardunya arka arkaya sıralanan masif dağ sinsilesinden, tepelerden ve dar yüksek yaylalardan oluşmuştur. Kıyışeridi mucizevi güzelliğe sahip ince kumlu plajların ve sayısız küçük koyların oraya buraya dağıldığı girintili çıkıntılı ve kayalık bir görünüm arz eder. Özellikle Costa Smeralda diye bilinen bölge olmak üzere denizkenarı manzarası dünyadaki sayılı güzel yerlerinden birisi olarak kabul edilir. Kıyı boyunca sayısız küçük adacık bir gerdanlık gibi kıyıyı süslemektedir.

 

Önemli Şehirleri :

Cagliari kenti özel statü ile yönetilen Sardunya adasının merkezi kabul edilmektedir. Diğer önemli şehirleri Sassari, Nuoro ve Oristano’dur.

 

Sanat :

Sardunya adası çok eski zamanlara tarihlenen sivri biçimli surları ve mağara evleri ile tarih öncesi zamanlardan buyana yerleşim yeri olmuştur. En eski ve dikkate değer tarih-öncesi ve protostorik dönem kalıntıları megalitik “Dev Mezarlar” ve “domus de janas” (büyücü evleri), kaya oygu mezarlar ve “nuraghi” lerdir. 

Nuraghi yüksek bir kayanın tepeden traşlanarak oluşturulan külah-kule biçimine verilen ad olup erken yerleşenlerin sığınak yaşam mekanları olmuştur. Bütün adaya yayılmış olan “nuraghi”lerin toplam sayısı 7000 civarındadır. Tharros ve Nora yerleşkelerinde Fenike ve Roma  kalıntıları gün ışığına çıkarılmış olup; Porto Torres ve Cagliari’de de Roma kalıntılarına rastlanmıştır. Ispanyol Aragon Evi yönetimi altında Gotik-Katalan tarzı Ada’da yayılmıştır.

 

Müzeler :

Sardunya Adasındaki en önemli müze olma özelliğini taşıyan Cagliari Ulusal Arkeoloji Müzesinde tarih-öncesi mezarlar, megalitik tapınak ve mezarlar, çok iyi bilinen küçük bronz eşyalar ve Punic dokümatasyonu ve Roma Dönemi buluntuları sergilenmektedir. Sanna kasabası Müzesi ve Pinacoteca Müzesinde arkeolojik ve etnografik seksiyonlar gezilebilir. Nuoro kenti Kostüm Bölge Müzesi ilgi çekicidir. Oristano Antiquarium Alborense onaltıncı yüzyıl Sardunya ressamlarının eserlerine ve bir arkeolojik seksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

 

Gezilecek Yerler :

Kuzeyde Costa Smeralda ve Maddalena Adası (Bocche di Bonifacio), Cagliari yakınlarında San Pietro ve Sant’Antico Adaları. Ziyaretçilerin Tarros yerleşkesi arkeolojik kazı alanını ve Gennargentu Dağı etekleri dibinde mantar-meşe’sini gezmeleri tavsiye edilir. Ada tatil resortları açısından çok zengin olup sonsuz sayıda olanaklar sunar. Adanın engebeli iç kesimleri, ziyaretçilere sık sık köylülerin ve çobanların daha çok yavru domuz ve kuzu eti ile şaraptan oluşan bir menüsü ile, sıcak bir misafirperverlik sunar. Iglesias bölgesi sirin manzarası ile İspanya platosuna benzemektedir. İnce kumlu plajları, leziz mutfağı ve şarapları ile ünlü Ada kasabaları sayısız anıtsal yapı ve katedraller ile doludur.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3  4  5