İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Basilicata
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirlerin nüfusu;

CATANZARO

Cosenza

Crotone

Reggio Calabria

Vibo Valentia

: 15.080 km2

: 2.070.203

 

: % 19,1

: % 20.6

: % 60,3

: % 23,1

: 317 (1.000 kiside)

 

: 96.614

: 86.664

: 59.001

: 177.580

: 34.836

 

 


Coğrafi Konumu :

İtalyanın en guney-batısında kalan (“çizme” nin ucu) Tiren ve İyonya deniz suları ile yıkanan bölgesidir. Ortada enlemesine kesen yüksek bir Alp sinsilesi sırtı ile daha çok dağlık bir bölgedir.

Dağ yamaçları kalın bir ağaç örtüsü ile kaplıdır. Kıyı şeridi ise yabani güzelliği sergileyen bir manzaraya sahiptir.

 

Önemli Şehirleri :

Bölge merkezi Catanzaro’dur. Bölge Konsey şehri Reggio Calabria’dır. Diğer önemli kent merkezleri Cosenza, Vibo Valentino ve Crotone olarak sıralanabilir.

 

Sanat :

Magna Graceia tarihinin bir parçası olan bölge, Locri, Sibari, Crotone, Eraclea, Crotone gibi yerleşimlerde ortaya çıkarılan kalıntılardan da anlanılacağı üzere altın çağ dönemini yaşamış ve bu yerel sanat seviyesinin ulaştığı uygarlık seviyesinin anlaşılması açısından zengin bir mirasa sahiptir. Cosenza ve Reggio Calabria yakın cevresinde hamamlar, tiyatrolar, köprüler gibi Roma Dönemi kalıntılarını bulmak mümkündür. Kültür çevresinde görülen Bizans etkileri bölgenin bir zamanlar Bizans İmparatorluğunun parçası olmasından kaynaklanmaktadır. Gotik stil’in onücüncü yüzyılda yaygınlaştığı sanılmaktadır. Rönesans stil’i ise daha çok yağlı boya resimlerde dikkat çekmektedir. Barok etkiler daha çok anıtsal eserlerde dikkati çekmektedir.

 

Müzeler :

Catanzaro Bölge Müzesi, Neolitik dönemden Grek-Roma’ya uzanan sıradışı güzelliğe sahip kalıntılara ve kaydadeğer bir para kolleksiyonuna ev sahipliği yapar. Reggio Calabria, Ulusal Müzesi İtalya’nın en önemli arkeolojik kolleksiyonuna sahiptir; Paleolitik, Bizans ve Arap dönemi eser örnekleri, Bronze ve Demir Çağı kalıntıları, mezar buluntuları, resimli masalar, ünlü Riace Bronzları, beşinci yüzyıla tarihlenen büyük bronz savaşçı heykeli. Cosenza’da Katedral avadanlığı ve tarih öncesi bronz eserleri, Paleolitik dönemde üretilen malzeme ve aletlerin bulunduğu Şehir Müzesi gezilebilir. 

 

Gezilecek Yerler :

Ziyaretçiler Sila yöresi ve göller bölgesi gezilerine katılabilirler. Buna ilaveten San Giovanni Villası (Messina boğazında), Sibari, Crotone ve Capo Rizzuto Adası diğer gezilecek yerler olarak sıralanabilir. Bunun yanısıra ziyaretçilerin diğer bir ilgi alanı, bütün ihtiyaçlara cevap verecek şekilde hazırlık yapmış olan bölgenin denizkenarı tatil yöreleridir (Crotone, Capo Rizzuto, Tropea, Scalea ve Diamante). Rossano görülmesi gereken yer 6ncı yüzyıl Grek el yazması olan Purpureo Kanularının muhafaza edildiği Katedral’dir.

 

Araba ile gezinti haritaları:  1  2  3